salamatpediaco@gmail.com salamatpediaco@gmail.com .

salamatpediaco@gmail.com

خطر بارداری برای بیماران قلبی

خطر بارداری برای بیماران قلبی
در زنان مبتلا به بیماری های قلبی مرگ مادر در دوران بارداری بسیار نادر است، به استثناء بیماران مبتلا به سندرم آیزن منگر، بیماری عروقی ریوی و سندروم مارفان با آئورتپاتی.

با این حال، زنان باردار مبتلا به بیماری های قلبی در معرض خطر مشکلات دیگری همچون نارسایی قلبی، آریتمی و سکته مغزی هستند.

اکثر زنان باردار در مراکز مراجعه را زنان بارداری که بیماری های قلبی مادرزادی دارند، تشکیل می دهد.

گروه بعدی متعلق به زنانی است که به بیماری روماتیسم قلبی مبتلا هستند.

کاردیومیوپاتی حاملگی بسیار نادر است . کاردیومیوپاتی در بارداری نوعی اتساع یافته از این بیماری است که در آن حفره های قلب بزرگ شده و عضله آن ضعیف می شود. این وضعیت سبب کاهش درصد خون تخلیه شده از بطن چپ قلب، در هر بار انقباض می گردد.

دو گروه وجود دارند که مورد بحث قرار نمی گیرند، این دو گروه عبارتند از بیماری عروق کرونر که به ندرت با آن مواجه می شویم، و افتادگی دریچه میترال ایزوله که به طور کلی نتیجه ای عالی دارد.

خطرات بارداری بعد از عمل قلب باز
بیماری قلبی یکی از مهمترین مسائل پزشکی در دوران بارداری است. این مساله یکی از علل شایع و مرگ غیرمستقیم مادران است. تقریبا حدود ۱ درصد از بارداری ها به دلیل بیماری های قلبی بغرنج می شوند و مدیریت این موارد ممکن است کل تیم پزشکی را برای تامین سلامتی مادر و جنین به چالش بکشاند.

پیشرفت در جراحی قلب، کیفیت زندگی و سطح عملکرد سیستم قلبی عروقی بیماران مبتلا به بیماری های قلبی مادرزادی یا اکتسابی را ارتقاء داده است. این نوع بیماری ها ۰.۱ درصد تا ۴ درصد از بارداری ها را مختل می کند.

امروزه، با بیماران بیشتری مواجه می شویم که در سابقه پزشکی خود جراحی های مربوط به روماتیسم قلبی یا بیماری های قلبی مادرزادی دارند. مدیریت یک بیمار باردار پس از عمل جراحی قلب برای همه ارائه دهندگان خدمات درمانی یک مسئله پیچیده است. این موضوع، مساله ای چالش برانگیز برای متخصص زنان و زایمان است، چرا که هم سلامت مادر و هم سلامت جنین می بایست تامین گردد.

از مواردی که باعث مرگ مادر می شود، می توان ترومبوآمبولیک، که نارسایی قلبی و خونریزی است را نام برد.

تأثیر بیماری قلبی مادر بر جنین
بارداری باعث به وجود آمدن تغییراتی در عملکرد سیستم قلبی عروقی می شود. نتیجه نهایی تمامی این تغییرات افزایش کار قلب است. مطالبه بارداری برای کسانی که به بیماری های قلبی مبتلا هستند، باعث بروز استرس و فشار بر روی قلب می شود. به همین علت جنین در معرض خطرات محدودیت رشد داخل رحمی، خطر هیپوکسی، و تاثیرات داروهای خوراکی ضد انعقادی و دیگر داروهایی که برای تقویت سیستم قلبی عروقی به بیمار داده می شود، قرار می گیرد

 

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی


برچسب: #خطر-بارداری، #خطر-بارداری-برای-بیماران-قلبی، #عوارض-بارداری،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۲ شهریور ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۱۹:۴۰ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)