salamatpediaco@gmail.com salamatpediaco@gmail.com .

salamatpediaco@gmail.com

لکه های دندان

لکه های موجود در دندان
در مجموع دو نوع لکه در دندان ها وجود دارد: لکه های خارجی و لکه های داخلی

لکه های خارجی دندان
لکه های خارجی آن هایی هستند که بر سطح خارجی دندان ها به خاطر تماس دندان با مواد غذایی و رنگی ماننذ قهوه و تنباکو حاصل میشوند. لکه های سطحی خارجی زیاد جدی نیستند و میتوان به وسیله مسواک زدن و یا دهان شویه آن ها را پاک کرد. لکه های عمقی تر اگر سریع تر پاک نشوند میوانند به داخل دندان نفوذ کرده و باعث پوسیدگی دندان شوند.

لکه ها داخلی دندان
لکه های داخلی نیز لکه هایی هستند که بر سطح داخلی دندان ها ظاهر میشوند و میتوانند به مرور زمان به خاطر افزایش سن و یا ضربه و یا تماس بیش از حد دندان ها با فلوراید به وجود می آیند. امروزه پاک کردن لکه های داخلی به وسیله بلیچینگ کار ساده ای نمی باشد اما تکنولوژی های جدید دندان پزشکی که برای سفید کردن سطح داخلی دندان استفاده میشوند میتواند در این زمینه موثر باشد. اما اگر همه روش های سفید کردن دندان بی اثر باشد میتوان از راه حل های دیگری مانند روکش دندان نیز استفاده کرد.

چه چیزی باعث لکه دار شدن دندان ها میشود؟
در ادامه می خواهیم بر عوامل موثر بر لکه دار شدن دندان صحبت کنیم

افزایش سن
با افزایش سن لکه دار شدن دندان ها به مرور زمان اتفاق می افتد. خیلی بعید است که کسی در دوران نوجوانی نیازی به سفید کردن دندان هایش داشته باشد اما با افزایش سن و ورود به دهه ۲۰ زندگی پلاک زرد رنگ بر روی دندان ها افزایش میابد و احتمال نیاز به سفید کردن دندان ها بیشتر میشود.

رنگ ابتدایی دندان ها
همه ما در هنگام تولد ممکن است رنگ متفاوتی در دندان های خود داشته باشیم. بعضی ها رنگ زمینه دندان هایشان زرد کمرنگ به سمت قهوه ای و برخی دیگر نیز سبز به سمت خاکستری میباشد. دندان های زرد و قهوه ای رنگ معمولا بهتر از دندان های سبز و خاکستری به بلیچینگ جواب می دهند.

وراثت و ضخامت دندان ها
برخی از موارد وراثت و ژنتیک نیز در این پدیده نقش دارد برخی از افراد دندان هایشان درخشش بیشتری دارد و هم چنین ضخامت بیشتری نیز دارد، ضخامت زیاد دندان ها باعث میشود که بتوان تعداد دفعات بیشتری جرم گیری و سفید کردن دندان ها را انجام داد.

اثر عادات غذایی بر لکه دار شدن دندان
مواد غذایی رنگی مانند چای، قهوه، پرتقال، هویچ و هر ماده غذایی دیگری در طولانی مدت میتواند باعث رنگی شدن دندان ها شود. هم چنین مواد و غذاهای اسیدی نیز میتوانند باعث ایجاد خوردگی و برآمدگی هایی در سطح دندان شوند که باعث ایجاد شرایط مناسب برای رنگی شدن دندان ها میشود.

اثر سیگار بر لکه دار شدن دندان
نیکوتین لکه های قهوه ای رنگی بر روی دندان به جا میگذارد که اندک اندک باعث لکه دار شدن سطح خارجی دندان میشود.

اثر دارو ها و مواد شیمیایی بر لکه دار دشن دندان
موادی مانند تتراسایکلین ها (آسپیرین) و فلوراید میتواند باعث ایجاد لک بر روی دندان ها شود.

تاثیر ضربه بر لکه دار دشن دندان
ضربات متعدد به دندان ها باعث ایجاد ناهمواری هایی بر سطح دندان ها میشود که باعث استعداد دندان ها به لکه دار شدن می گردد.

 

دکتر سمانه شیرانی
دندان پزشک متخصص آسیب شناسی دهان و دندان


برچسب: #لکه-دندان، #سفید-کردن-دندان، #دندان-پزشکی،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۱۶:۲۲ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)