salamatpediaco@gmail.com salamatpediaco@gmail.com .

salamatpediaco@gmail.com

انواع حسابداری

انواع حسابداری
 
حسابداری مدیریت
 یکی از انواع خدمات حسابداری، حسابداری مدیریتی است. منظور از خدمات حسابداری مدیریت و یا حسابداری مدیریتی فرآیندی است که در آن با استفاده از علم و دانش حسابداری، تصمیمات مدیریتی گرفته می‌شود.

 تصمیمات مدیریتی یعنی توانایی برخورد منطقی و عقلانی با مسائل و مشکلات سازمان و یا نهاد، به طوری که بتوان با استفاده از دانش حسابداری بهترین راه و شیوه را برای رسیدن به هدف انتخاب و اجرا کرد.

حسابداری مدیریت بر کسب اطلاعات دقیق و سالم و نتایجی که با استفاده از این اطلاعات کسب می‌شود، تاکید دارد.

 از جمله خدمات حسابداری مدیریت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
بودجه بندی سالانه
بودجه بندی سرمایه ایی
تجزیه و تحلیل خرید و اجاره
تجزیه و تحلیل بهای تمام شده
تجزیه و تحلیل هزینه، حجم و سود
پیش بینی فروش
سهم بندی هزینه ها
برنامه ریزی راهبردی
تجزیه و تحلیل سودآوری محصول

حسابداری عمومی
از دیگر خدمات حسابداری می‌توان به حسابداری عمومی اشاره کرد. در حسابداری عمومی به مشتریان خدماتی مانند بررسی اسناد مالی، ارائه گزارشات مالی، خدمات مشاوره‌ایی مالی ارائه می‌شود.

در واقع یک حسابدار عمومی با طیف گسترده‌ایی از مشتریان  در ارتباط است. یک حسابدار عمومی سعی می‌کند تا از وضعیت مالی شرکت‌ها و جریان نقدی آن‌ها  صورت نامه‌های مالی درست و دقیق ارایه دهد.

 از جمله خدمات حسابداری عمومی می‌توان به این موارد اشاره کرد:
تهیه گزارشات مالیاتی برای مشتریان
انجام امور حسابداری صورت‌های مالی مشتریان
حسابداری دولتی
از دیگر خدمات حسابداری می‌توان به حسابداری دولتی اشاره کرد. در حسابداری دولتی  کلیه اطلاعات مالی شرکت‌ها و نهادهای دولتی جمع آوری شده  و از آن‌ها گزارش ارایه داده می‌شود . این گزارشات تعیین می‌کنند تا برای برنامه‌ها  و تصمیمات چه میزان بودجه باید تخصیص یابد تا به هدف مورد نظر دست یافت.

در حسابداری دولتی، با توجه به قوانین و مقررات مالی  و اصول رایج حسابداری سعی می‌شود امور مالی یک شرکت تجزیه و تحلیل ، طبقه بندی و  خلاصه  نویسی شود. همچنین حسابداری دولتی  به ارائه گزارشات  و تفسیر امور مالی شرکت می‌پردازد.

حسابداری داخلی
منظور از خدمات حسابداری داخلی استفاده از یک نظام کنترلی است که از طریق آن مدیران می‌توانند بر چگونگی هزینه کرد‌ها‌ی داخلی سازمان نظارت داشته باشند.

همچنین با استفاده از خدمات حسابداری داخلی می‌توان عملیات‌ها مالی شرکت را کنترل کرد و بر وضعیت مالی شرکت نظارت داشت. برای انجام خدمات حسابداری داخلی، شخص حسابدار  اجازه دارد تا به  کلیه اسناد و مدارک مالی و غیر مالی شرکت دسترسی داشته باشد و همچنین می‌تواند با مدیران رده بالای شرکت نیز در تماس باشد.

اهمیت خدمات حسابداری داخلی در جلوگیری از انحرافات مالی در یک شرکت و یا نهاد است. در واقع یک حسابدار داخلی سعی می‌کند تا الزامات قانونی در شرکت رعایت شود و افراد  سوء استفاده‌های مالی از منابع شرکت را نداشته باشند. در واقع حسابدار مالی وظیفه دارد تا هرگونه فعالیتی که منجر به ضررو زیان مالی شرکت می‌شود را شناسایی کند و راهکار مناسب برای  جلوگیری از آن را داشته باشد.

به همین دلیل  بسیار مهم است که شخص حسابدار داخلی، شخصیتی کاملا مستقل داشته باشد و تحت نفوذ فرد و یا ارگانی نباشد و توانایی ارائه گزارشات دقیق و بی نقص را داشته باشد.یکی از مهمترین خدمات حسابداری داخلی، شناسایی مواردی است که از طریق آن منابع مالی شرکت به هدر می‌رود و باید جلوی آن گرفته شود.

 از جمله خدمات حسابداری داخلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
نظارت بر گردش مالی و حساب‌های بانکی شرکت
کنترل بر عملیات‌های مالی مربوط به بودجه و هزینه
کنترل و نظارت بر پرداخت دستمزد‌ها و نحوه پرداخت آنها
تسلط بر فرآیند انبار گردانی و جزییات آن
حسابداری مالیاتی
خدمات حسابداری مالیاتی از دیگر شاخه‌های خدمات حسابداری می‌باشد. در حسابداری مالیاتی سعی می‌شود تا راه حل‌های مناسبی برای مسایل و مشکلات مالیاتی یک شرکت ارائه شود.

برای انجام خدمات حسابداری مالیاتی، شخص حسابدار از اطلاعات حسابداری داخلی استفاده می‌کند  و نتایج  آن را در دفتر‌های مالی ثبت می‌کند و به ارائه اظهارنامه مالیاتی می‌پردازد و در صورتی که نیاز باشد به دفاع از آن می‌پردازد.

 خدمات حسابداری مالیاتی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
تنظیم اظهارنامه و دفاتر قانونی
مشاوره تخصصی در زمینه مالیات بر ارزش افزوده
تنظیم دفاعیه‌ها و لوایح مالیاتی
مشاوره در مورد معافیت‌های مالیاتی
راهنمایی در مورد مالیات بر ارث و ملک


نرم افزار حسابداری آنلاین حسابی

 

 


برچسب: #حسابداری-مدیریت، #حسابداری-داخلی، #حسابداری-مالیاتی،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ شهریور ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۳۴:۴۱ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)