salamatpediaco@gmail.com salamatpediaco@gmail.com .

salamatpediaco@gmail.com

درمان بلیچینگ دندان

انواع حساسیت بلیچینگ دندان

مثلاً اکثر محصولات حرفه‌ای بلیچینگ نسبت به محصولات بدون نسخه دارای محتوای هیدروژن پروکسید بیش‌تری هستند. گاهی اوقات هم بافت لثه به خاطر استفاده از محصولات دارای هیدروژن پروکسید دچار حساسیت می‌شود، هرچند بعضی اوقات حساسیت، ناشی از استفاده از فرآورده‌های نامناسب است.

مشکلات دیگری که ممکن است در رابطه با دندان و بافت‌های نرم دهانی مانند مخاط دهان باشد عبارتند از: حساسیت پالپ دندانی، تحلیل ریشه‌ی دندان و یا آزاد شدن انتخابی برخی مواد پرکننده‌ی دندانی.

درمان حساسیت بلیچینگ دندان
حساسیت دندان‌ها و لثه‌ها اصولاً موقت است و معمولاً بعد از پایان فرآیند بلیچینگ برطرف می‌شود. اما شدت و تناوب این حساسیت‌ها می‌تواند ناشی از تکنیک مورد استفاده، کیفیaت مواد بلیچینگ و واکنش و پاسخ فرد به روش و مواد بلیچینگ باشد.

در صورتی که در خانه از روش‌های سفید کردن دندان استفاده کردید و حساسیت بلیچینگ دندان بروز پیدا کرد، از تکنیک‌های زیر استفاده کنید. در صورتی که در مطب این کار را انجام دادید و باز هم دچار حساسیت دندان‌ها و لثه‌ها شده‌اید هم، با خیال آسوده از این روش‌ها استفاده کنید و البته حتماً از دستورات دندانپزشک خود پیروی کنید.

حتماً در صورتی که از فرآورده‌های تخصصی یا دستورالعمل داروهای بدون نسخه استفاده کرده‌اید، به نکاتی که دندانپزشک می‌گوید توجه کنید. هرگز بیش از زمان توصیه شده مواد را روی دندان نگذارید.

 اگر حساسیت بلیچینگ دندانی در فواصل استفاده‌ی کوتاه از مواد رخ می‌دهد، سعی کنید سفید کردن را به روزهای دیگر موکول کنید. گاهی اوقات، همین استراحت کوچک بین درمان‌ها می‌تواند به تسکین علایم کمک کند.
 مصرف قرص ادویل یا آلیو پیش از شروع فرآیند می‌تواند به کاهش نشانه‌ها کمک کند و حتی منجر به جلوگیری از بروز نشانه‌ها و حساس شدن بلیچینگ دندان شود.
دقت کنید که از فرآورده‌های حاوی مقادیر کم هیدروژن پروکسید استفاده کنید (محتوی ۶ تا ۱۰ درصد هیدروژن پروکسید).گاهی افراد فکر می‌کنند هرچه میزان هیدروژن پروکسید بیش‌تر باشد نتیجه‌ی بهتری هم عاید می‌شود؛ این در حالی است که اگر قرار باشد به قیمت نابودی دندان‌ها و لثه‌های شما تمام شود اصلاً ارزشی ندارد.
 هنگامی که از روش سفید کردن دندان‌ها (بلیچینگ دندانها) استفاده می‌کنید، مصرف غذاها و نوشیدنی‌های سرد را محدود کنید. در حالت عادی هم بحث حساسیت دندان ممکن است پیش بیاید اما وقتی دندان‌ها را سفید می‌کنید این مشکل ممکن است غیرقابل تحمل یا آزاردهنده شود.
استفاده‌ی بیش از حد از روش‌های سفید کردن هم می‌تواند منجر به بروز حساسیت بلیچینگ دندان‌ها شود. وقتی خیلی از این مواد استفاده کنید ممکن است باعث حساسیت بیش‌تر و حتی آسیب‌های دندانی جدی شوند.
استفاده از دهانشویه‌های حاوی فلوراید یا خمیردندان‌های مخصوص دندان‌های حساس می‌تواند به تسکین نشانه‌ها کمک کند. حتی گاهی قبل از سفید کردن دندان، در حین عمل یا بعد از آن فلوراید درمانی توصیه می‌شود.
دقت کنید که از مسواکی با موهای نرم استفاده کنید. هرچه موهای مسواک نرم‌تر باشد روی دندان و لثه‌های شما کمتر حس می‌شود و می‌تواند به کاهش علایم کمک کند.
اگر حساسیت دندانی شما مداوم بود یا بدتر شد حتماً به دندانپزشک اطلاع دهید چون ممکن است دچار مشکلات دیگری مانند پوسیدگی دندان و سوراخ دندان یا حتی پسرفت لثه شده باشید.
از دندانپزشک بخواهید از محصولات کاهنده‌ی حساسیت در مطب برایتان استفاده کند. اگر درست از این محصولات استفاده شود تاثیر بسیار زیادی در کاهش حساسیت بلیچینگ دندان ها دارند.

 

دکتر میلاد افشار
دندانپزشک و متخصص ایمپلنت و جراحی دندان


برچسب: #بلیچینگ-دندان، #درد-دندان، #درمان-بلیچینگ-دندان،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۳۳:۵۴ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)