salamatpediaco@gmail.com salamatpediaco@gmail.com .

salamatpediaco@gmail.com

رسیدگی به دندان در بارداری

دندانپزشکی مادران باردار و سوالات مربوط به مسائل دندانپزشکی برای زنان باردار اهمیت زیادی دارد. معاینه‌ی سالیانه و رسیدگی‌های پیشگیرانه نه تنها کاملاً ایمن هستند، بلکه توصیه هم می‌شوند. افزایش سطح هورمون‌ها در دوران بارداری منجر به تورم و خونریزی لثه‌ها می‌شود و غذاهای باقی‌مانده در فاصله‌ی بین دندان‌ها و لثه‌ها هم باعث افزایش تحریکات لثه‌ها می‌شود.

رسیدگی به دندان‌ها به منظور پیشگیری در دوره‌ی بارداری برای اجتناب از عفونت‌هایی مانند عفونت لثه در زنان باردار که می‌توانند با زایمان زودرس در ارتباط باشند، از جمله کارهای ضروری در این دوران است.

رسیدگی‌های منظم به دندان در دوران بارداری

رسیدگی به دندان‌ها مانند پرکردن حفره‌های دندانی و روکش کردن، برای کاهش شانس عفونت باید مورد توجه قرار گیرند. برای انجام چنین کارهایی در دوران بارداری، سه‌ماهه‌ی دوم بهترین زمان است. در سه‌ماهه‌ی سوم برای شما خیلی سخت است که به مدت طولانی روی تخت دراز بکشید.

ایمن‌ترین اقدام دندانپزشکی برای مادر باردار موکول کردن تمامی کارهای غیرضروری مربوط به دندان‌ها ، به بعد از زایمان است. با این حال، گاهی اوقات کارهای اورژانسی مثل درمان ریشه‌ی دندان یا کشیدن دندان، لازم است. درمان‌های گزینشی و اختیاری مانند سفید کردن و دیگر روش‌های زیبایی دندانی، باید به بعد از تولد نوزاد موکول شوند. بهترین تصمیم این است که چنین کارهایی را وقتی باردار هستید به تعویق بیندازید و جنین خود را از خطر‌های بالقوه، حتی اگر خیلی کم باشند هم، دور نگهدارید.

چه داروهایی برای مادران باردار می تواند استفاده شود؟

یکی دیگر از نگرانی‌های مرتبط به بارداری مربوط به داروها و مواد شیمیایی مورد استفاده در طول درمان است، در باب داروهای مورد استفاده دندانپزشکی برای مادران باردار و در مورد اثرات جانبی و آسیب‌زای این داروها مطالعات متناقضی وجود دارد. سه دسته دارو در درمان های دندانپزشکی مادران باردار استفاده می شود که با هم آن ها را بررسی می کنیم.

بی‌حسی

داروهای بی‌حسی که دندانپزشکان برای زنان باردار استفاده می‌کنند کاملاً بی‌خطر هستند با این حال، دوز داروی مورد استفاده برای زنان باردار در کمترین حد ممکن است.

خطر فلیپرسین

داروهای بی‌حسی حاوی فلیپرسین نباید در دوران بارداری مورد استفاده قرار بگیرند زیرا این ماده‌ی شیمیایی عروق را تنگ می‌کند. تنگی عروق مادر می تواند خون رسانی به جفت را مختل کرده و در مواردی موجب سقط جنین شود.

لیدوکائین

لیدوکائین (دسته‌ی B) رایج‌ترین داروی مورد استفاده در دندانپزشکی است که بعد از مصرف امکان دارد از جفت عبور کرده و به جنین برسد. به همین علت در صورتی که درمان دندانپزشکی اورژانسی پیش بیاید، میزان استفاده از داروی بی‌حسی باید در کمترین حالت ممکن باشد و البته همچنان بتواند بی‌حسی ایجاد کند. در صورتی که احساس درد کردید، آن وقت باید دوز دارو را کمی افزایش داد.

آنتی‌بیوتیک‌ها

برای جلوگیری از عفونت دندان‌ها معمولاً از آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شود. می‌توان از آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند پنیسیلین، آموکسی‌سیلین و کلیندامایسین، که در دسته‌ی B و ایمن برای بارداری هستند، در دوران بارداری با تجویز پزشک استفاده کرد.

مواد شیمیایی دیگر

 نه شوینده‌ی دهانی مورد استفاده در طول درمان (معمولاً سدیم هیدروکلرید یا نوعی سفیدکننده) و نه مواد پرکننده هیچ کدام خطری برای جنین ندارند.

آرامش مادر کلید درمان موفق

وقتی شما آسوده باشید، میزان فشار و استرس روی شما و جنینتان هم کم خواهد بود. همچنین، هرچقدر آرام‌تر باشید، داروی بی‌حسی بهتر عمل می‌کند.

 

 

دکتر سمانه شیرانی متخصص دندانپزشک در شمال تهران


برچسب: #دندانپزشکی-در-بارداری، #دندان-درد، #زنان-باردار،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۶:۱۲ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)