salamatpediaco@gmail.com salamatpediaco@gmail.com .

salamatpediaco@gmail.com

طرح لبخند هالیوودی

یک لبخند زیبا می تواند به فرد اعتماد به نفس بخشیده، احساس شادی را منتقل کرده و زیبایی را به نمایش بگذارد. طرح لبخند هالیوودی اصطلاحی است که بسیاری از افراد به دنبال آن هستند. با پیشرفت های مدرن دندانپزشکی و اصلاح طرح لبخند ، روش های بهبود زیبایی لبخند و دندان در زمینه های ایمنی، تاثیر گذاری و راحتی ارتقا یافته اند.

از گزینه های ساده و ایمن سفید کردن (بلیچینگ) دندان ها گرفته تا درمان های ترمیمی دندان به وسیله روکش ها و ونیر های با کیفیت، دندانپزشکان ما آماده اند تا با مهارت و تجهیزات خود نتایجی تغییر دهنده در زندگی افراد ایجاد کنند.

طرح لبخند هالیوودی چیست؟

اغلب تصور می شود که یک سری دندان های درخشنده و به سفیدی مروارید، راز اصلی داشتن یک لبخند پیروزمندانه است.

در مطالعه صورت گرفته توسط متخصصان، هنگامی که ۱۵۰ تصویر از زنان و مردان به افراد نشان داده شد، شرکت کنندگان تصاویری را به عنوان جذاب ترین انتخاب کردند که دارای برابر ترین فواصل دندانی و دندان هایی سفید بودند.

هنگامی که در دلایل این انتخاب ها عمیق شدند دریافتند که دندان های انسان به مانند دم یک طاووس دیده می شوند. در واقع این پدیده نشانه ای از سلامت و کیفیت ژنتیکی بوده که برای کمک به جفت یابی طراحی شده است.

دکتر پتا لی، برنده جایزه فنون ارتودنسی و دندانی، می گوید: اینکه همه ما تمایل به داشتن دندان هایی سفید تر داریم یک راز نیست اما با وجود تعداد بسیار زیادی از پیشنهاد ها و محصولات مختلف در بازار که همگی ارائه یک لبخند زیبا را قول می دهند، انتخاب کردن یک روش درمانی یا محصول دشوار می باشد.

اصلاح طرح لبخند در دندانپزشکی

در هنگام تصمیم گیری برای سفید کردن دندان های خود، ضروری است که به یک دندانپزشک معتبر و رسمی مراجعه کرد. انجمن دندانپزشکان عمومی انگلستان بیان کرده که سفید کردن دندان ها یک فن دندانپزشکی بوده و به همین دلیل باید توسط متخصصان رسمی و آموزش دیده انجام شود.

استفاده از درمان های خانگی تحت نظر یک دندانپزشک مشکلی ندارد. البته این در صورتی است که ژل سفید کننده مناسب باشد. زیرا ژل های سفید کننده زیادی در بازار دیده می شود.

باید مراقب ژل های سفید کننده موجود در بازار بود زیرا این ژل ها در بهترین حالت تأثیر کوتاه مدتی دارند و در بدترین حالت می توانند بسیار اسیدی بوده و به دندان ها آسیب رسانند.

دلایل تیره شدن دندان

دلایل مختلفی می توانند موجب تیره شدن دندان فرد و تغییر رنگ آن بشوند. به طور خلاصه این عوامل تیرگی را می توان در ۸ مورد گرد آوری کرد :

تیرگی بر اثر مواد خوراکی مثل قهوه، چای و برخی آبمیوه ها

مصرف دخانیات به هر صورت مثل سیگار ، قلیان، جویدن تنباکو و …

مسواک نزدن : که باعث تشکیل پلاک های دندانی و تغییر رنگ ناحیه ای می شود.

دارو ها : مخصوصا در سن رشد کودکان می تواند باعث تغییر شکل دندان شود.

مواد دندانپزشکی : مواد پرکننده سولفید نقره می تواند با پخش شدن روی سطح دندان موجب تیرگی دندان شود.

افزایش سن : معمولا با افزایش سن، ساییدگی عاج دندان بیشتر و بخشی از مینای دندان که زرد تر است نمایان می شود.

عوامل ژنتیکی در رنگ دندان ها موثر هستند و به طور کلی می توانند رنگ دندان های سالم در افراد مختلف متفاوت باشد.

برخی از بیماری ها یا اثرات جانبی آنها : به طور مثال تیرگی دندان در بیماران تحت پرتو درمانی و شیمی درمانی عارضه ای شایع محسوب می گردد.

سفید کردن دندان ها

همان طور که بالا تر اشاره کردیم، استفاده از قهوه، چای، تنباکو، شراب قرمز و افزایش سن می توانند با لکه دار شدن دندان ها ارتباط داشته باشند. ما در کلینیک خود از محصولات و تکنیک های سفید کننده ای استفاده می کنیم که ایمن بوده و جهت استفاده در ایران تایید شده اند.

روش های سفید کردن دندان

بلیچینگ درون مطب: سفید کردن دندان ها در مطب نتایج فوق العاده ای را به همراه دارد. این فرایند در یک مطب دندانپزشکی انجام شده و می تواند به سرعت و ظرف کمی بیش از یک ساعت انجام شود. با اینکه سفید کردن دندان ها در مطب پر هزینه است اما زمانی که با بدست آوردن فوری نتایج ذخیره می شود می تواند برای افراد جذاب باشد.

ژل ها و قاب های سفید کننده دندان: ژل ها و قاب های سفید کننده دندان موثر بوده اما در این روش نسبت به سفید کردن دندان ها در مطب، بدست آوردن نتایج دلخواه مدت زمان بیشتری به طول می انجامد. بسته به قدرت پروکسید موجود در ژل، این قاب های شفاف معمولا برای چندین ساعت یا در طول شب استفاده شوند. همچنین، امکان دارد پدیدار شدن نتایج از ۳ روز تا چند هفته زمان ببرد.

نوار های سفید کننده دندان: نوار های سفید کننده دندان در تمامی داروخانه های سطح کشور در دسترس هستند. این نوار های سفید کننده به صورت بدون نسخه با قیمتی نسبتا بالا فروخته شده، استفاده از آن ها آسان بوده و  اغلب آن ها واقعا موثر هستند.

خمیر دندان های سفید کننده دندان: خمیر دندان های سفید کننده دندان حاوی پاک کننده هایی خفیف جهت از بین بردن لکه های سطحی هستند.

اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت دندان

ونیر های دندانی، پوسته های سرامیکی یا کامپوزیت هایی از جنس رزین هستند که جهت قرارگیری دقیق بر روی دندان و ارائه یک ظاهر جذاب و طبیعی به صورت سفارشی ساخته می شوند.

این ونیر ها می توانند دندان هایی را اصلاح کنند که پوسیده، لکه دار، شکسته، بد فرم یا نامتقارن بوده و یا فضای خالی غیر طبیعی بین آن ها وجود دارد. این ونیر ها به صورت سفارشی طبق فواصل بین دندان ها ساخته شده و به وسیله یک سری از فرایند هایی که در مطب انجام می شوند به تاج اصلی دندان پیوند می خورند.

مراحل اجرای کامپوزیت دندان

۱ دندان پزشک دندان را تمیز کرده و محدوده مناسب برای قرار دهی ونیر را انتخاب می کند.

۲ قالبی جهت ساخت برای آزمایشگاه فرستاده شده و یک ونیر موقت بر روی دندان فرد قرار خواهد گرفت.

۳ پس از اینکه ونیر از آزمایشگاه به دندانپزشک رسید، ونیر موقت جدا شده و دندان تمیز می شود. ونیر سپس با یک لایه محافظ آغشته، به وسیله آب شسته و توسط هوا خشک می شود. چسب و سپس سیمان مخصوص بر روی ماده مورد نظر قرار گرفته و پس از آن ونیر جهت تنظیم شدن بر روی دندان قرار می گیرد.

۴ ونیر توسط نور به مدت ۶۰ ثانیه بر روی تمامی سطح خود کیور (سخت) شده تا به ساختار اصلی دندان متصل شود.

۵ دندانپزشک هر گونه ماده اضافی را برداشته و حاشیه های ونیر را اصلاح می کند.

ونیر نسبت به روکش یا براکت ارتودنسی مزاحمت کمتری برای فرد ایجاد می کند. ونیر کامپوزیت عمری بین ۳ تا ۱۰ سال دارد. با اینکه معمولا نسبت به لمینت دندانی عمر کمتری دارند ولی به علت تجدید پذیر بودن و همچنین قابلیت برداشتن از روی دندان، درمان غیر تهاجمی محسوب می شوند.

ایمپلنت دندان برای لبخند زیبا

گاهی اوقات در مراحل طرح لبخند، بر اساس وضعیت آسیب های دندانی بیمار، ممکن است پزشک تشخیص دهد که بیمار به یک ایمپلنت دندانی (کاشت دندان جایگزین) نیازمند است.

ایمپلنت دندان تنها یک دندان را در بر می گیرد. ایمپلنت های دندانی بسیار شبیه روکش ها هستند. در حالی که روکش ها از ریشه اصلی دندان به عنوان پایه ای برای خود استفاده می کنند، ایمپلنت ریشه ای مصنوعی ایجاد می کند تا به عنوان پایه ای برای روکش باشد.

ایمپلنت ها از سه بخش تشکیل شده اند. ایمپلنت در واقع یک پایه از جنس تیتانیوم است که به فک بیمار پیچ می شود. بافت های اطراف استخوان فک در اطراف آن پایه رشد می کنند و پایه ای محکم برای تاج  دندان می سازند. همز مان با محکم شدن پایه در فک بیمار یک متصل کننده بر روی ایمپلنت قرار داده می شود تا از خط لثه ای محافظت شود. در مرحله آخر، یک روکش دائمی به پایه  محکم شده متصل می شود می شود.

 

 

دکتر میلاد افشار

دندانپزشک و متخصص ایمپلنت و جراحی دندان


برچسب: #طرح-لبخند-هالیوودی، #بلچینگ، #تیرگی-دندان،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۶:۵۵:۵۳ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)