salamatpediaco@gmail.com salamatpediaco@gmail.com .

salamatpediaco@gmail.com

انواع جراحی سنگ کلیه

سنگ شکنی

سنگ شکنی رایج ترین، روش درمان سنگ کلیه است. این روش برای سنگ های کوچک یا متوسط بهترین نتیجه را دارد و هیچ برشی روی پوست ایجاد نمی گردد.

قبل از انجام این روش به شما دارویی می دهند تا درد یا ناراحتی شما را کاهش دهند.

پزشک به کلیه امواج صوتی با انرژی بالا را، از خارج وارد میکند. این امواج از طریق پوست شما وارد میشوند و سنگ را به قطعات کوچک تر می شکند.

بعد از آن برای دفع قطعات سنگ از کلیه باید مقدار فراوانی آب بنوشید. ممکن است از شما بخواهند که در صافی ادرار کنید تا سنگ ها در آن بمانند و پزشک بتواند آن را آزمایش کند.

یورتروسکوپی

این فرآیند سنگ هایی که در کلیه ها و مجاری ادراری هستند را درمان میکند. پزشک شما بوسیله دوربین ظریف و انعطاف پذیر، سنگ را پیدا کرده و آن را خارج می کند. هیچ برشی روی پوست شما ایجاد نخواهد شد. شما طی این فرایند بیهوش خواهید بود. معمولا شما میتوانید همان روز به خانه بازگردید.

جراحی سنگ کلیه به روش PCNL

اگر سنگ کلیه شما بزرگ باشد یا سنگ شکنی نتواند آن را به مقدار کافی بشکند، جراحی سنگ کلیه از طریق پوست انجام می شود. این جراحی از یک لوله کوچک استفاده میکند تا به سنگ برسد و آن را به وسیله امواج صوتی با فرکانس بالا بشکند.

شما هنگام جراحی سنگ کلیه هوشیار نیستید و جراحتان یک برش کوچک روی کمر یا پهلوی شما ایجاد میکند و دوربین ظریفی را وارد این سوراخ میکند. جراحی میتواند از یکی از دو راه زیر انجام شود:

نفرولیتوتومی: جراح سنگ را از طریق یک لوله خارج میکند.

نفرولیتوتریپسی: جراح شما از امواج صوتی یا لیزر استفاده میکند تا سنگ را بشکند و بعد از آن سنگ را به وسیله یک مکنده خارج میکند.

جراحی باز سنگ کلیه

برای سنگ کلیه، در مواقع ضروری از جراحی باز استفاده میکنند. اما اگر سنگ کلیه شما خیلی بزرگ باشد یا به وسیله دیگر درمان ها شکسته نشود، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

به شما چیزی می دهند که حین این فرآیند هوشیار نباشید. جراح برشی روی پهلو و در کلیه شما ایجاد میکند. پزشک از طریق این برش سنگ را خارج میکند. برای کمک به تخلیه ادرار در حالب استنت قرار داده میشود. بعد از انجام عمل، ممکن است برای بهبودی کامل،به مدت چند روز در بیمارستان بمانید.

 

دکتر کلیه

مرجع درمان بیماری های کلیه و مجاری ادراری

 


برچسب: #سنگ-کلیه، #درمان-سنگ-کلیه، #جراحی-سنگ-کلیه،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۲۹:۵۷ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)