salamatpediaco@gmail.com salamatpediaco@gmail.com .

salamatpediaco@gmail.com

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

ایمپلنت های دندانی قاب های فلزی هستند که به وسیله جراحی داخل حفره لثه شما گذاشته میشود. وقتی ایمپلنت ها در سر جای خود قرار بگیرند به دندانپزشک اجازه میدهند تا دندان را داخل آن جایگزین کنند.

ایمپلنت های دندانی چگونه کار میکنند؟
از آن جا که ایمپلنت های دندانی به داخل استخوان فک شما میچسبد باعث میشود که دندان مصنوعی کار گذاشته شده در جای خود بماند. دندان های مصنوعی که در داخل ایمپلنت ها محکم میشوند در داخل دهان شما دیگر لق نشده و تکان نمیخورند. این ویژگی باعث میشود خوردن و صحبت کردن با دندان مصنوعی برای شما مشکل ایجاد نکند. محکم شدن دندان مصنوعی داخل حفره ایمپلنت ها باعث میشود که دندان های کار گذاشته شده در دهان طبیعی تر از دندان های مصنوعی سنتی به نظر برسند.

کار گذاشتن دندان مصنوعی سنتی برای بعضی از افراد به خاطر نقاط دردناک لثه ها، لبه های ضعیف فک و یا حالت دهان امکان پذیر نیست. علاوه بر این دندان مصنوعی معمولی برای ثابت ماندن در جای خود باید به دندان های کناری و یا عقبی خود محکم شود. یکی دیگر از فواید ایمپلنت این است که هیچ گونه دندان اضافی برای محکم کردن دندان جدید نیاز ندارد.

برای کار گذاشتن ایمپلنت باید وضعیت سلامت فک و لثه های شما مناسب باشد. هم چنین بعد از کار گذاشتن ایمپلنت نیز باید آن را تمیز نگه دارید. برای طولانی تر شدن عمر ایمپلنت نیاز است علاوه بر رعایت اصول بهداشتی ، معاینه  سالیانه توسط دندان پزشک  یکی از نکات ضروری است که باید رعایت کنید. ایمپلنت ها معمولا از بقیه موارد دندان های مصنوعی گران تر هستند و شرکت های بیمه کمتر از ده درصد از هزینه آن را بر عهده میگیرند.

قبل از کاشت ایمپلنت چه کارهایی لازم است؟
برنامه مناسب قبل از کاشت ایمپلنت شامل معاینه و بررسی دندان ها به طور دقیق توسط دندان پزشک میباشد. این کار قبل از شروع روند درمانی برای اطمینان از سلامت دهان لازم است.برای بررسی بیشتر و آماده کردن حفره ایمپلنت لازم است عکس برداری با اشعه X نیز انجام شود.

همچنین باید تاریخچه پزشکی بیمار شامل بیماری های قبلی، دارو هایی که مصرف میکند و سابقه حساسیت و آلرژی بیمار نیز بررسی شود.در صورتی که اطلاعات کافی از تاریخچه پزشکی بیمار در دسترس نباشد ممکن است دندان پزشک از موادی در کاشت ایمپلنت استفاده کند که برای بیمار مناسب نباشد.


مراحل ایمپلنت دندان
در ابتدا ایمپلنت که مانند پیچ است در فک جا گذاری میشود. در طی دو الی شش ماه بعد از آن ایمپلنت دندانی و حفره استخوانی به یکدیگر پیوند می خورند  و یک جایگاه خوب برای کاشت دندان را فراهم میکنند. در طی این مدت میتوان از یک جایگاه پر کننده موقتی برای این محل استفاده کرد.

معمولا بعد از این روند یک روند دیگر برای کاشت دندان نیز نیاز است. برای  محکم تر شدن دندان در سر جای خود قبل از گذاشتن آن از یک چسب خاص برای پایه محکم دندان استفاده میکنند. بعد از انجام این روند چند هفته زمان لازم است تا لثه های شما خوب شوند.

بعضی از ایمپلنت های دندان هستند که این دو مرحله را نیاز ندارند و دندان مصنوعی به ایمپلنت از قبل چسبیده شده است و میتوان هر دو را همزمان در دهان جاگذاری کرد. برای انتخاب بهتر بین این دو گزینه باید با دندان پزشک خود صحبت کنید.

در انتهای کار دندان پزشک یک تاج دندان مصنوعی برای شما درست کرده و بر روی دندان های شما جاگذاری میکند. پس از مدتی حس اعتماد به نفس شما با برگشتن توانایی لبخند زدن ، حرف زدن و جویدن غذا افزایش میابد. ایمپلنت های دندانی به حدی طبیعی به نظر میرسند که باعث میشود شما حتی فراموش کنید که قبلا دندانی را از دست داده اید.البته روند درمانی بسته به فرد ممکن است متفاوت باشد و دندان پزشک شما ممکن است روند درمانی متفاوتی را برای شما در نظر بگیرد.


مزایای  ایمپلنت دندان نسبت به دندان های مصنوعی چیست؟
در ادامه به برخی از مزایای ایمپلنت دندان اشاره می کنیم.

۱-ظاهر بهتر
ایمپلنت های دندانی در دهان شما ظاهری شبیه به دندان طبیعی خواهند داشت و از آن جا که این ایمپلنت ها داخل استخوان فک محکم میشوند حکم دندان دائمی را پیدا میکنند.

۲-صحبت کردن بهتر
دندان های مصنوعی از آن جا که به خوبی داخل دهان محکم نمیشوند با تکان خوردن در دهان باعث میشوند که بعضی از کلمات را نتوانید ادا کنید اما با استفاده از ایمپلنت های دندانی این مشکلات برطرف میشود.

۳-راحتی درخوردن 
دندان های مصنوعی با لغزیدن در دهان باعث میشود عمل جویدن سخت شود در صورتی که ایمپلنت های دندانی مانند دندان خود شما عمل میکند و باعث میشود حس کنید که با دندان های طبیعی خودتان غذا میخورید.دندان های مصنوعی از جای خود در می آیند و باید برای بهداشت و تمیز کردن آن ها را از جای خود در آورد اما ایمپلنت های دندانی این دردسر را ندارند.

۴-افزایش اعتماد به نفس
ایمپلنت های دندانی باعث بهتر شدن ظاهر لبخند شما میشود و باعث میشود حس بهتری درباره خود داشته باشید.

۵-افزایش بهداشت دهانی
استفاده از ایمپلنت های دندانی نیازی به محدود کردن سایر دندان ها و یا استفاده از دندانی دیگر برای پایه ثابت ندارند. از آن جا که با استفاده از ایمپلنت های دندانی هیچ کدام از دندان های شما پوشیده نمیشوند دندان های اصلی شما دست نخورده و ثابت میماند و باعث میشود تمیز تر باقی بماند. هم چنین ایمپلنت های تکی نیز فضای لازم را بین دندان های شما برای تمیز کردن و بهداشت آن منطقه باقی میگذارد.

۶-دوام بیشتر
ایمپلنت های دندانی برای مدت زیادی دوام می آورند و در صورت بهداشت و مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان میتوانند تا آخر عمر نیز دوام بیاورند.

دکتر سمانه شیرانی متخصص بیماری های دهان و دندان متخصص بیماری های سرطان دهان


برچسب: #ایمپلنت-دندان-چیست؟، #ایمپلنت-دندان، #مزایای-ایمپلنت-چیست؟،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۶ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۰:۴۲ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)