salamatpediaco@gmail.com salamatpediaco@gmail.com .

salamatpediaco@gmail.com

سونوگرافی کلیه و مجاری ادراری

آمادگی برای سونوگرافی از کلیه و مجاری ادراری

دکتر شما دستورالعمل های خاصی را به شما می دهد تا قبل از انجام سونوگرافی آنها را انجام دهید و همچنین به تمامی سوالاتی که شما دارید پاسخ خواهد داد.

چند دستورالعمل کلی در زیر ذکر شده است:

  • پزشک شما ممکن است از شما بخواهد تا پیش از انجام این آزمایش تا حد امکان آب کمتری بنوشید، مثلا مقدار ۰۷ لیتر آب یا کمی بیشتر.
  • ممکن است از شما خواسته شود تا مثانه خود را پر نگه دارید. اگر هم لازم باشد که بعد از انجام سونوگرافی مثانه خود را خالی کنید،
  • ممکن است از شما بخواهند تا در اتاق انتظار مقدار زیادی اب بنوشید تا مثانه پر شود.
  • در اکثر موارد، اگر پزشک از شما درخواست نکند که برای انجام آزمایش ناشتا باشید، شما می توانید قبل از انجام سونوگرافی غذا بخورید. اما در مواردی خاص، ممکن است پزشک از شما بخواهد تا قبل از انجام سونوکرافی رژیم غذایی خود را تغییر دهید.
  • به طورمعمول، برای انجام سونوگرافی از مسکن استفاده نمی شود.
  • پیش از انجام سونوگرافی کلیه، ممکن است از شما خواسته شود تا یک فرم رضایت نامه را بخوانید و امضا کنید، و در طی آن ضمانت دهید که تکنسین اجازه انجام سونوگرافی روی بدن شما را دارد. اگر چیزی وجود دارد که شما متوجه نمی شوید و یا باعث ناراحتی شما می شود، بدون معطلی راجع به آن سؤال بپرسید.
  • لباس راحت بپوشید. تکنسین می بایست نوعی ژل را روی پوست بدن شما بمالد. این ژل به هدایت امواج صوتی کمک می کند. این ژل لباس را لک نمی کند، ولی حالتی چسبناک دارد و پاک کردن آن از روی پوست کمی سخت است.
  • گاهی اوقات ممکن است تکنسین از شما بخواهد تا لباس های خود را عوض کنید و یک گان بیمارستانی بپوشید.
  • برای انجام سونوگرافی هیچ نوع جواهراتی به همراه نداشته باشید. حتما تمامی جواهرات و وسایل ارزشمند خود را در منزل بگذارید.

تمامی دستورالعمل های اضافی که تکنسین به شما می گوید را حتما انجام دهید.

آنچه در سونوگرافی کلیه ها اتفاق می افتد

پزشک شما ممکن است سونوگرافی کلیه را به عنوان یک آزمایش سرپایی درخواست کند، یا اگر در بیمارستان بستری هستید، ممکن است بخشی از آزمایشات تشخیصی بستری شما باشد. هر بیمارستان و کلینیکی دارای پروتوکل های مخصوص خود هستند که از شما می خواهند طبق آن برای انجام آزمایش آماده شوید، ولی استانداردهایی وجود دارد که در تمامی آن ها یکسان است.
تکنسین از شما خواهد خواست به حالت دمر و روی شکم دراز بکشید تا برای انجام سونوگرافی به کلیه دسترسی داشته باشد.
همان طور که پیش تر اشاره شد، تکنسین ژلی را روی پوست شما می مالد تا هدایت امواج صوتی راحت تر شود و تصاویر مورد نظر به دست آیند.

تکنسین از یک ترانسفورماتور بر روی پوست بدن شما استفاده می کند، و آن را در ناحیه مورد نظر قرار می دهد.
ترانسفورماتور هیچ دردی ندارد، فقط ممکن است در محلی که تکنسین آن را قرار می دهد شما کمی احساس فشار کنید، چرا که تکنسین گاها مجبور است برای پیدا کردن زاویه مناسب و گرفتن بهترین عکس این دستگاه را روی بدن شما کمی فشار دهد.
ممکن است از شما خواسته شود چند دقیقه موقعیت خود را حفظ کنید، یا از شما خواسته شود که موقعیت خود را برای یک تصویر واضح تر تنظیم کنید.
اگر تکنسین در حال بررسی جریان خون کلیه ها باشد، ممکن است صدای ' فش فش' مانندی را بشنوید. وجود این صدا کاملا طبیعی است.
اگر لازم باشد که کلیه های شما اسکن شوند، شاید نیاز باشد که با مثانه پر سونوگرافی را انجام دهید. سپس مثانه را خالی کنید و با مثانه خالی دوباره سونوگرافی انجام دهید.
هنگامی که سونوگرافی تمام شد، تکنسین ژل را از روی بدن شما پاک خواهد کرد. سپس شما می توانید لباس خود را بپوشید و اتاق را ترک کنید.
پزشک نتیجه را به شما اعلام خواهد کرد و شاید لازم باشد پس از انجام سونوگرافی اقداماتی را انجام دهید.
مشکلات سونوگرافی کلیه
سونوگرافی کلیه یک روش بی خطر و مطمئن برای بررسی بیمار و به دست آوردن عکس های حیاتی بدون استفاده از اشعه است.

اکثر مردم نباید هیچ گونه عوارض جانبی در رابطه با انجام سونوگرافی تجربه کنند.

در موارد نادر، بیمار ممکن است حساسیت های خفیفی را در ناحیه مورد بررسی احساس کند، که این ناراحتی چند ساعت پس از سونوگرافی از بین خواهد رفت.
آنچه لازم است بدانید سونوگرافی کلیه به طور کلی دردناک نیست و باعث بروز درد نمی شود. اگر در هنگامی که دراز کشیده اید احساس درد و ناراحتی دارید، حتما به تکنسین اطلاع دهید. گاهی اوقات لازم است تکنسین از یک بالش اضافه، پتو یا حوله استفاده کند تا موقعیت بدن شما را تثبیت کند. پس از سونوگرافی کلیه، بسیاری از بیماران می توانند فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرند، ولی هر شخص بهتر است توصیه هایی که پزشک به او می کند را دنبال کند.

دکتر کلیه ، مرجع تخصصی بیماری های کلیه و مجاری ادراری


برچسب: خطرات ناشی از سونوگرافی کلیه، سونوگرافی از کلیه، آمادگی های لازم قبل از سونوگرافی کلیه،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۱۴:۴۵ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)