salamatpediaco@gmail.com salamatpediaco@gmail.com .

salamatpediaco@gmail.com

بیماری مجرای شریانی باز


کاتتر گذاری قلبی یک فرایند تهاجمی است که اطلاعاتی بسیار دقیق درباره ساختار های درون قلب ارائه می دهد. در این فرایند پس از آرام سازی بیمار یک لوله منعطف، باریک و کوچک (کاتتر) به درون یکی از عروق خونی کشاله ران وارد شده و تا به درون قلب هدایت می شود. در این آزمایش فشار خون و اکسیژن ۴ حفره قلب، شریان ریوی و شریان آئورت سنجش می شود. یک ماده حاجب (رنگ مخصوص) نیز جهت نمایان سازی بیشتر ساختار های درون قلب تزریق می شود. فرایند کاتتر گذاری قلبی، می تواند یک روش درمانی نیز باشد.

در طول این فرایند، به کودک آرام بخش داده می شود سپس یک لوله باریک، کوچک و منعطف به درون یکی از عروق خونی او وارد شده و تا به قلب هدایت می شود. پس از وارد شدن کاتتر به درون قلب، متخصص یک ابزار مخصوص را وارد قلب می کند که بسته به اندازه مجرا می تواند یک کویل یا یک مسدود کننده مجرا باشد. این ابزار مجرای شریانی باز را بسته و جریان خون رونده به این مجرا را متوقف می کند.

درمان اختصاصی PDA بر اساس موارد زیر توسط پزشک کودک تعیین خواهد شد:

  • سن، سلامت کلی و سابقه پزشکی کودک
  • پوسعت بیماری
  • توان کودک در تحمل دارو ها، فرایند ها و درمان های خاص
  • انتظارات از روند بیماری


نظر والدین

امکان دارد، یک مجرای شریانی باز در صورت کوچک بودن همراه با رشد کودک بسته شود. مجرای شریانی که سبب بروز علائم می شود به مدیریت پزشکی و احتمالا جراحی ترمیمی نیاز خواهد داشت. متخصص قلب کودک به صورت دوره ای او را معاینه می کند تا از بسته شدن خود به خود این مجرا اطلاع یابد. در صورتی که این مجرا به صورت خود به خود بسته نشود، جهت پیشگیری از بروز مشکلات ریوی ترمیم خواهد شد. این مشکلات ریوی از قرار گیری طولانی مدت در معرض جریان خون اضافی به وجود خواهند آمد. درمان این بیماری می تواند موارد زیر را در بر گیرد:

مدیریت پزشکی

در شیر خواران نارس، یک داروی درون وریدی به نام ایندومتاسین می تواند به بسته شدن این مجرا کمک کند. ایندومتاسین با دارو های آسپرین و ایبوپروفن مرتبط بوده و با تحریک عضلات درون این مجرا سبب تنگی و بسته شدن آن می شود. پزشک کودک می تواند هر گونه سوالات بیشتر را درباره این درمان پاسخ دهد.

همانطور که قبلا گفته شد، برخی کودکان هیچ گونه علائمی نداشته و نیاز به هیچ دارویی ندارند. با این حال، امکان دارد برخی دیگر جهت کمک به عملکرد بهتر قلب و ریه های خود به مصرف دارو نیازمند باشند. از جمله دارو های تجویزی می توان به دارو های دیورتیک یا ادرار آور اشاره کرد. این دارو ها در دفع مایعات اضافی از بدن به کلیه ها کمک می کنند. امکان دارد مصرف این دارو ها نیاز باشد زیرا در هنگام کارکرد ناکافی قلب تعادل مایعات در بدن دستخوش تغییر می شود. همچنین، امکان دارد پزشک از والدین بخواهد تا مصرف مایعات کودک خود را محدود کنند.

 

تغذیه کافی

اغلب شیر خواران مبتلا به PDA تغذیه و رشدی عادی دارند اما شیر خواران نارس یا آن هایی که به PDA بزرگ مبتلا هستند در هنگام تغذیه خسته شده و قادر نیستند جهت افزایش وزن به اندازه کافی تغذیه شوند. گزینه هایی که می توان با استفاده از آن ها از دریافت تغذیه کافی توسط شیر خوار مطمئن شد شامل موارد زیر می شوند:

شیر مادر یا شیر خشک های پر کالری

می توان مکمل های تغذیه ای خاص را به شیر خشک یا شیر گرفته شده از سینه مادر اضافه کرد. با این کار تعداد کالری موجود در هر واحد شیر افزایش یافته و نوزاد قادر خواهد بود با مصرف مقدار شیر کمتر کالری های لازم برای رشد مناسب را بدست آورد.

تغذیه مکمل به وسیله لوله

در این روش یک لوله کوچک و باریک از بینی وارد شده و تا معده هدایت می شود سپس شیر یا مکمل غذایی از این طریق به شیر خوار داده می شود. در شیر خوارانی که بخشی از شیر شیشه را مصرف می کنند می توان باقی مانده شیر را از طریق این لوله به آن ها رساند. شیر خوارانی که در تغذیه به وسیله شیشه ناتوان هستند شیر مادر یا شیر خشک را تنها از طریق لوله دریافت خواهند کرد.

ترمیم یا بستن مجرای شریانی باز

ترمیم مجرای شریانی باز در آزمایشگاه کاتتر گذاری قلبی برای اغلب کودکان و برخی شیر خواران مبتلا به PDA مناسب می باشد. اهداف این فرایند ترمیم PDA قبل از بیمار شدن ریه ها در اثر جریان بیش از حد خون و همچنین بازگردانی الگوی مناسب جریان خون می باشد. در صورتی که درمان های نگهدارنده ذکر شده در بالا با موفقیت همراه نباشند، ترمیم جراحی پیشنهاد داده می شود. این ترمیم معمولا در شیر خواران کمتر از ۶ ماهی تجویز می شود که به نقص هایی بزرگ و دارای علائم مبتلا هستند.

از جمله این علائم می توان به افزایش وزن ناکافی و تنفس سریع اشاره کرد. در شیر خوارانی که علائمی از خود نشان نمی دهند، جراحی ترمیمی اغلب تا رسیدن به سن ۶ تا ۱۲ ماهگی به تاخیر انداخته می شود. متخصص قلب کودک در هنگام نیاز انجام جراحی ترمیمی را پیشنهاد خواهد داد. در صورت امکان، مسدود سازی مجرای شریانی به وسیله کویل و از طریق کاتتر انجام می شود زیرا این روش کم تهاجم است. برای انجام چنین فرایندی کودکان باید حداقل ۵ کیلوگرم وزن داشته باشند. بنابراین، شیر خواران نارس به دلیل وزن کم خود برای انجام این فرایند مناسب نبوده و مجرای شریانی آن ها باید به وسیله جراحی بسته شود. PDA

کودک می تواند به وسیله جراحی در اتاق عمل بسته شود. ترمیم جراحی که لیگاسیون PDA نیز نامیده می شود تحت بیهوشی عمومی صورت می گیرد. در این فرایند مجرای شریانی باز با استفاده از بخیه یا بست مسدود شده تا از ورود خون اضافی به ریه های کودک جلوگیری شود.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۶ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۰۳:۳۲ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)