salamatpediaco@gmail.com salamatpediaco@gmail.com .

salamatpediaco@gmail.com

هزینه کشیدن دندان چقدر است؟

مراقبت های بعد از کشیدن دندان عقل

پس از جراحی دندان عقل نیاز به یک سری مراقبت های ویژه است. مراقبت هایی که بلافاصله بعد از عمل شروع می شوند و مراقبت هایی که باید در هفته بعد رعایت از عمل رعایت کرد. همچنین نکاتی را برای کاهش درد دندان نیز در ادامه برای شما آورده ایم.

نکات جراحی و کشیدن دندان عقل

ترشح خون در دهان در ۱۲ ساعت بعد از جراحی نکته ای عادی است، ولی نحوه برخورد با این خون متفاوت از حالات دیگر است.اگر خون در دهانتان جمع شده است نباید آن را بیرون تف کنید، بلکه باید تلاش کنید بزاق‌تان را به‌جای تف کردن، ببلعید.

بنابراین در طول ۱۲ ساعت اول پس از کشیدن دندان، سیگار نکشید و یا حداقل خیلی آرام به آن پک بزنید تا باعث شروع خون‌ریزی نشود.

 شما نباید از نی برای نوشیدن نوشابه استفاده کنید،چون افزایش گردش خون باعث خون‌ریزی مجدد از محل جراحی می‌شود.

کشیدن دندان دیگر یا ورزش کردن تا فردای روز جراحی ممنوع است.

ممکن است هنگام خواب پس از جراحی، کمی خونابه روی بالشت خود ببینید، به علت عدم کنترل بزاق در هنگام خواب این اتفاق طبیعی است، برای پیشگیری از آن می توانید ارتفاع سر خود را به کمک بالشت دوم بالاتر بیاورید.

ورم صورت بعد از کشیدن دندان عقل

پدیده دیگر شایع پس از جراحی دندان عقل، تورم صورت است، این تورم عادی است و جای نگرانی نیست و پس از یک هفته روز از بین می رود.

برای کاهش تورم صورت در روز اول به صورت دوره زمانی بیست دقیقه ای از کمپرس یخ یا برای سادگی بیشتر با پیچیدن یخ در پارچه ای نخی و تمیز، تورم و درد خود را کاهش دهید.

در روز دوم بعد از جراحی استفاده از یخ یا کمپرس با پارچه گرم و مرطوب را تعطیل کنید.

در روز سوم کمپرس صورت با پارچه گرم و مرطوب به رفع تورم کمک می‌کند.

توصیه‌های غذایی

ساعت بعد از جراحی میتوانید یک بستنی ساده بخورید، حس خنکی بستنی به التیام درد شما کمک می کند، قند موجود در آن نیز باعث جبران افت قند خون ناشی از خون ریزی می گردد.

در روز اول پس از جراحی، از نوشیدن آب، مایعات، آب‌میوه و شیر غافل نشوید، چرا که به جبران حجم خون از دست رفته شما حین جراحی کمک خواهد کرد.

در روز بعد از جراحی باید از خوردن غذای گرم خودداری کنید. بهترین پیشنهاد این است که یک سوپ پرکالری و پرحجم تهیه کنید و  پس از خنک شدن، به عنوان وعده غذایی استفاده کنید.

سعی کنید هر چه زودتر به رژیم غذایی معمول خود باز گردید، می توانید از جویدن یک طرفه کمک بگیرید.

بهداشت دهان پس از جراحی دندان عقل

بهداشت دهان مهم ترین عامل برای جلوگیری از عفونت دندان و آفت دهان پس از کشیدن دندان عقل است. از فردای روز جراحی دهانتان را با روزی سه مرتبه محلول آب و نمک شستشو دهید.

شما می‌توانید در روز سوم و یا چهارم پس از جراحی، مسواک زدن ونخ کشیدن دندان‌هایتان را از سر بگیرید. دقت کنید هنگام مسواک زدن دندان‌های مجاور ناحیه جراحی، موجب کنده شدن لخته تشکیل شده نشوید، چرا که در این صورت دوباره درد و خون‌ریزی شروع خواهد شد.

با درد پس از کشیدن دندان عقل چه کنیم؟

معمولا تا چند ساعت بعد از جراحی، فک و دهان شما همچنان تحت تأثیر داروی بی حسی هستند و ممکن است شما را از خوردن مسکن غافل کنند، شما باید به صورت منظم و طبق پیشنهاد پزشک خود مصرف مسکن ها را ادامه دهید تا درد ناگهانی دندان شما را غافلگیر نکند.

معمولا تا چند ساعت بعد از جراحی، فک و دهان شما همچنان تحت تأثیر داروی بی حسی هستند و ممکن است شما را از خوردن مسکن غافل کنند، شما باید به صورت منظم و طبق پیشنهاد پزشک خود مصرف مسکن ها را ادامه دهید تا درد ناگهانی دندان شما را غافلگیر نکند.

هزینه کشیدن دندان عقل چقدر است؟

عوامل مختلفی در هزینه کشیدن دندان عقل موثر هستند. برخی از این عوامل عبارتند از :

نوع بیمه و پوشش بیمه ای شما

نیاز به ترمیم دندان های کناری

نهفتگی و جهت رشد دندان عقل

میزان سختی جراحی لازم برای کشیدن دندان عقل

ابعاد ریشه و تاج دندان عقل

فک بالا یا پایین بودن آن

نظر متخصصان در مورد کشیدن دندان عقل

در سال‌های اخیر بعضی از متخصصان نظری مخالف نظرات پیشین داشتند که می‌گفتند دندان‌های عقل را باید کشید.

باورهای قبلی در مورد دندان عقل

به ما می‌گوید که از آن‌جا که دندان عقل دیر درمی‌آید و استخوان فک هم در این زمان دیگر فرم و شکل خود را گرفته است، پس فضای کافی برای رشد این دندان‌های جدید باقی نمی‌ماند و به همین دلیل است که دندان‌های عقل فشرده می‌شوند و بعداً منجر به دردهای شدید می‌گردند.‌ پس برای اجتناب از درد، هرگونه آسیب رساندن به دندان‌های مجاور، و احتمال تجمع باکتری‌ها (که رایج‌ترین دلیل برای کشیدن دندان است)، بدون چون‌وچرا باید دندان عقل را کشید.

نظر متخصص دندان پزشک

اما امروزه بعضی از دندانپزشکان می‌گویند هیچ کس نمی‌تواند شما را وادار کند دندان‌های عقل خود را بکشید. دکتر Joseph Cillo در این خصوص می‌گوید این واقعاً یک تصمیم بین شما و دندانپزشکتان یا بین شما و جراح شما است

در ایالات متحده اکثر بیمه های درمانی، کشیدن دندان عقل را تحت پوشش قرار می‌دهند. با این حال، در دیگر کشورها این قضیه برقرار نیست و برخی از دندانپزشکان و متخصصان ارتودنسی آمریکایی باور دارند که باید به رویکرد جدید پیوست.

نظر مدیر گروه ارتودنسی دانشگاه واشنگتن دکتر گِرگ هانگ

هر کسی در معرض آپاندیسیت است، ولی آیا آپاندیس همه را درمی‌آوریم؟ من مخالف کشیدن دندان‌های عقل نیستم؛ صحبت من این است که باید اول ارزیابی انجام شود و سپس بهترین تصمیم در این خصوص اتخاذ گردد.متخصصانی هستند که به این موضوع باور دارند و شواهدی هم از رشد نرمال دندان‌های عقل وجود دارد.

رشد صحیح دندان عقل می تواند دو جفت دندان آسیاب اضافی و سالم برای شما به ارمغان بیاورد.

انجمن جراحان فک و دهان و دندان ادعا می‌کنند که می‌توانید بعضی از دندان‌های عقل، و نه‌ همه‌ی آن‌ها، را نگهدارید اما دندان‌ها باید تحت کنترل دقیق باشند؛ یعنی باید به طور منظم از دندان‌ها عکسبرداری کرد تا از ایجاد مشکلات لثه، کیست و تومور اطراف دندان‌ها پیشگیری به عمل آید.

بر اساس آمار (که البته تعداد آن‌ها محدود است) حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد افرادی که دندان‌های عقل خود را نگه داشته‌اند، بعدها با مشکلات شدیدی دست و پنجه نرم کرده اند.

نظر دکتر چیلو در مورد دندان عقل

دکتر Cillo می‌گوید اگر تصمیم دارید که دندان‌های عقل خود را بکشید، بهتر است امروز این کار را بکنید نه بعداً، به خصوص وقتی یک‌سوم ریشه‌ها شکل گرفته است. این کار باعث می‌شود ریسک مشکلات مربوط به جراحی به حداقل برسد.

 با وجود چنین ریسک‌های شدیدی، کشیدن دندان‌های عقل در حالی که هیچ نشانه‌ای از مشکل وجود ندارد، توسط بسیاری از متخصصان بهداشت دندان توصیه نمی‌شود. آن‌ها ترجیح می‌دهند دندان را نگه دارند و ببینند آیا مشکلی بروز پیدا می‌کند یا نه: در مورد بعضی از افراد هیچ وقت مشکلی برای دندان‌های عقل ایجاد نمی‌شود.

 

کلینیک دندان پزشکی دکتر شیرانی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


برچسب: #دندان، عقل،#کشیدن، دندان، عقل،#درد، دندان،#هزینه، کشیدن، دندان، عقل،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۹ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۰۰:۴۶ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)