salamatpediaco@gmail.com salamatpediaco@gmail.com .

salamatpediaco@gmail.com

علل بروز بیماری ASD

بیماری نقص سپتوم دهلیزی یا همان بیماری ASD که به آن وجود سوراخ در قلب نیز می گویند یک نقص مادرزادی قلبی است که در آن دیواره ای که دهلیز های قلب در بالا را از هم جدا می کند به شکل کامل بسته نمی شود. منظور از بیماری مادرزادی این است که مشکل نقص سپتوم در همان بدو تولد در فرد وجود دارد.

به دیواره ای که سمت راست و چپ قلب را از هم جدا می کند سپتوم می گویند. بنابراین زمانی که یک نقص بزرگ در بین دهلیز وجود داشته باشد، حجم زیادی از خون حاوی اکسیژن از سمت چپ بدن به سمت راست نشت می کند. سپس این خون به سمت ریه ها پمپاژ می شود که خودش قبل از آن به کمک اکسیژن تازه شده است. این یک کار بیهوده و بدون بهره است چرا که خونی که دارای اکسیژن است جایگزین خونی می شود که به اکسیژن نیاز دارد. بسیاری از افراد که این مشکل را دارند یا علائمی را تجربه نمی کنند یا تعداد علائم بسیار کم است.

سوفل قلب (مشکل داشتن صداهای غیر معمول قلب) در اثر افزایش گردش خون به ریه ها رخ می دهد که صدای خاصی را به وجود می آورد. این مشکل به همراه برخی صداهای ویژه قلب توسط یک متخصص اکو تشخیص داده می شود تا وجود بیماری ASD یا نقص سپتوم دهلیزی در کودک تشخیص داده شود.

با این حال، بیماری نقص سپتوم دهلیزی یک نوع مشکل قلبی مادرزادی است که در آن یک حفره در دیوار جدا کننده دهلیز های قلب وجود دارد. در بیشتر موارد، مشکل نقص سپتوم دهلیزی با موفقیت شناسایی و درمان می شود و عوارض جانبی آن بسیار کم شده و تا صفر می رسد.

علل بروز ASD (بسته بودن دریچه قلب در کودکان)

بیماری ASD در دوره رشد قلب جنین رخ می دهد و در زمان تولد کودک حضور دارد. در اولین هفته های پس از شکل گیری جنین، قلب در حال شکل گرفتن خواهد بود. اگر مشکلی در حین این پروسه رخ دهد، ممکن است نتیجه آن ایجاد یک سوراخ در دیواره سپتوم دهلیزی ایجاد شود. در برخی از موارد، احتمال بروز بیماری نقص سپتوم می تواند ژنتیکی باشد – ممکن است یک سندروم ژنتیکی وجود داشته باشد که منجر به زیاد شدن یا فقدان کروموزوم ها شده و در نهایت مشکل ASD را به وجود آورد. با این حال در خیل عظیمی از کودکان با این مشکل، علت اصلی بروز آن مشخص نیست.

بیماری نقص سپتوم دهلیزی آنچنان رایج نیست. اگر فرد هیچ مشکل مادرزادی دیگری نداشته باشد، ممکن است هیچ علائمی را تجربه نکند، به خصوص در کودکان. علائم این وضعیت خاص می توانند در هر زمانی پس از تولد نوزاد تا دوره کودکی بروز کنند. در افرادی که مشکل نقص سپتوم دهلیزی دارند احتمال شکل گیری مشکلات دیگری از قبیل موارد زیر نیز وجود دارد:

فیبریلاسیون دهلیزی (در بزرگسالان)

نارسایی قلبی

پر فشاری خون ریوی

سکته

علائم سوراخ قلب در بزرگسالان و کودکان

اندازه سوراخ قلب نوزاد و موقعیت آن در قلب می توانند در نوع علائمی که کودک تجربه می کند تاثیر بگذارند. بسیاری از کودکان با این بیماری سلامت به نظر می رسند و هیچ علائمی را تجربه نمی کنند. به صورت عمومی، کودکانی که مشکل ASD دارند حس خوبی داشته و رشد و وزن گیری نرمالی دارند. نوزادان و کودکانی که مشکل ASD را به شکل شدید تر و با حفره بزرگتر دارند اما ممکن است تعدادی از نشانه ها و علائم را تجربه کنند که در ادامه آن ها را ذکر کرده ایم:

کمبود اشتها

رشد ضعیف

خستگی

تنگی نفس

مشکل ریوی و عفونت هایی نظیر ذات الریه

مشکلات کوچک تا متوسط در این حوزه ممکن است هیچ علائمی را ایجاد نکنند و یا تا سنین بالاتر و میانسالی خود را نشان ندهند. از جمله علائم احتمالی می توان موارد زیر را در نظر گرفت:

 سختی در تنفس (دیس پنه)

عفونت های مکرر تنفسی در کودکان

حس کردن ضربان قلب در بزرگسالان (تپش قلب)

داشتن تنگی نفس در حین فعالیت های بدنی

اگر مشکل ASD درمان نشود، احتمال بروز مشکلات خاص در سلامتی فرد وجود دارد که از جمله آن ها می توان به آریتمی غیر نرمال قلب و مشکلاتی در نحوه پمپاژ خون قلب به بدن رخ دهد.

زمانی که نوزادان و کودکانی که مشکل نقص سپتوم دارند بزرگ می شوند، ریسک بروز سکته در آن ها نیز بالاتر می رود چرا که لخته های خونی که ایجاد می شوند می توانند از طریق حفره دیواره قلبی بین دو دهلیز جابجا شده و به مغز برسند. پر فشاری خون ریوی ( فشار خون بالا در داخل ریه ها) نیز ممکن است با گذر زمان در بیمارانی که حفره قلبی آن ها بزرگتر است رخ دهد.

خوشبختانه، بیشتر کودکانی که مشکل ASD دارند به خوبی تشخیص داده شده و درمان می شوند تا این نقص مادرزادی مجالی برای به وجود آوردن علائم فیزیکی در بدن آن ها نداشته باشد. به دلیل عوارض جانبی که نقص سپتوم دهلیزی می تواند در آینده به وجود آورد، متخصصان قلب کودکان معمولا پیشنهاد می کنند این حفره را در دوره کودکی ببندیم.

 

دکتر آرزو خسروی

 متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی

 

 

 

 


برچسب: #ASD،#بیماری، ASD،#درمان، بیماری، ASD،#بسته، بودن، دریچه، قلب،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۴ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۰۹:۱۸ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)