salamatpediaco@gmail.com salamatpediaco@gmail.com .

salamatpediaco@gmail.com

حقوق اضافه کاری

نحوه محاسبه تعطیل کاری سال ۹۸

به طور کلی هر کارگر می بایست روزهای جمعه و روزهای تعطیل رسمی تعطیل باشد. بنا بر ماده ۶۲ قانون وزارت کار کارگرانی که به هر دلیلی از تعطیلی روز جمعه یا روز تعطیل خود استفاده نکرده و به انجام کار می پردازند، مزد تعطیل کاری به آن ها تعلق می گیرد. دستمزد هر ساعت تعطیل کاری،  برابر با حقوق اضافه کاری می باشد. این میزان همان ۴۰ درصد از حقوق یک روز عادی کاری است.

فوق العاده نوبت کاری ۹۸

مبنی بر ماده ۵۵ قانون وزارت کار، کار نوبتی کاری است که در طول ماه در گردش است. ممکن است این نوبت در صبح، عصر و یا شب باشد. فرمول درصد محاسبه نوبت کاری در سال ۹۸ به شرح ذیل محاسبه می گردد :

۲۲.۵ % حقوق ماهانه : کار در دو نوبت روز و شب

۱۵ % حقوق ماهانه : کار در سه نوبت صبح، عصر و شب

۱۰ % حقوق ماهانه : کار در دو شیفت صبح و عصر

نرخ فوق العاده شب کاری

مطابق ماده ۵۸ قانون وزارت کار، برای هر ساعت کار در شب برای کارگران غیر نوبتی ۳۵ درصد اضافه بر دستمزد هر ساعت کاری باید پرداخت گردد. فرمول نرخ فوق العاده شب کاری در سال ۹۸ به قرار زیر می باشد:

دستمزد یک ساعت کار در سال ۹۸ * ۳۵ % = دستمزد یک ساعت شب کاری

 

دستگاه حضور و غیاب آنلاین دینگ

 

 

 

 

 

 

 

 


برچسب: #اضافه-کاری، #حقوق-اضافه-کاری، #شب-کاری، #وزارت-کار،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۰۸:۵۵ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

ایمپلنت های دندانی قاب های فلزی هستند که به وسیله جراحی داخل حفره لثه شما گذاشته میشود. وقتی ایمپلنت ها در سر جای خود قرار بگیرند به دندانپزشک اجازه میدهند تا دندان را داخل آن جایگزین کنند.

ایمپلنت های دندانی چگونه کار میکنند؟
از آن جا که ایمپلنت های دندانی به داخل استخوان فک شما میچسبد باعث میشود که دندان مصنوعی کار گذاشته شده در جای خود بماند. دندان های مصنوعی که در داخل ایمپلنت ها محکم میشوند در داخل دهان شما دیگر لق نشده و تکان نمیخورند. این ویژگی باعث میشود خوردن و صحبت کردن با دندان مصنوعی برای شما مشکل ایجاد نکند. محکم شدن دندان مصنوعی داخل حفره ایمپلنت ها باعث میشود که دندان های کار گذاشته شده در دهان طبیعی تر از دندان های مصنوعی سنتی به نظر برسند.

کار گذاشتن دندان مصنوعی سنتی برای بعضی از افراد به خاطر نقاط دردناک لثه ها، لبه های ضعیف فک و یا حالت دهان امکان پذیر نیست. علاوه بر این دندان مصنوعی معمولی برای ثابت ماندن در جای خود باید به دندان های کناری و یا عقبی خود محکم شود. یکی دیگر از فواید ایمپلنت این است که هیچ گونه دندان اضافی برای محکم کردن دندان جدید نیاز ندارد.

برای کار گذاشتن ایمپلنت باید وضعیت سلامت فک و لثه های شما مناسب باشد. هم چنین بعد از کار گذاشتن ایمپلنت نیز باید آن را تمیز نگه دارید. برای طولانی تر شدن عمر ایمپلنت نیاز است علاوه بر رعایت اصول بهداشتی ، معاینه  سالیانه توسط دندان پزشک  یکی از نکات ضروری است که باید رعایت کنید. ایمپلنت ها معمولا از بقیه موارد دندان های مصنوعی گران تر هستند و شرکت های بیمه کمتر از ده درصد از هزینه آن را بر عهده میگیرند.

قبل از کاشت ایمپلنت چه کارهایی لازم است؟
برنامه مناسب قبل از کاشت ایمپلنت شامل معاینه و بررسی دندان ها به طور دقیق توسط دندان پزشک میباشد. این کار قبل از شروع روند درمانی برای اطمینان از سلامت دهان لازم است.برای بررسی بیشتر و آماده کردن حفره ایمپلنت لازم است عکس برداری با اشعه X نیز انجام شود.

همچنین باید تاریخچه پزشکی بیمار شامل بیماری های قبلی، دارو هایی که مصرف میکند و سابقه حساسیت و آلرژی بیمار نیز بررسی شود.در صورتی که اطلاعات کافی از تاریخچه پزشکی بیمار در دسترس نباشد ممکن است دندان پزشک از موادی در کاشت ایمپلنت استفاده کند که برای بیمار مناسب نباشد.


مراحل ایمپلنت دندان
در ابتدا ایمپلنت که مانند پیچ است در فک جا گذاری میشود. در طی دو الی شش ماه بعد از آن ایمپلنت دندانی و حفره استخوانی به یکدیگر پیوند می خورند  و یک جایگاه خوب برای کاشت دندان را فراهم میکنند. در طی این مدت میتوان از یک جایگاه پر کننده موقتی برای این محل استفاده کرد.

معمولا بعد از این روند یک روند دیگر برای کاشت دندان نیز نیاز است. برای  محکم تر شدن دندان در سر جای خود قبل از گذاشتن آن از یک چسب خاص برای پایه محکم دندان استفاده میکنند. بعد از انجام این روند چند هفته زمان لازم است تا لثه های شما خوب شوند.

بعضی از ایمپلنت های دندان هستند که این دو مرحله را نیاز ندارند و دندان مصنوعی به ایمپلنت از قبل چسبیده شده است و میتوان هر دو را همزمان در دهان جاگذاری کرد. برای انتخاب بهتر بین این دو گزینه باید با دندان پزشک خود صحبت کنید.

در انتهای کار دندان پزشک یک تاج دندان مصنوعی برای شما درست کرده و بر روی دندان های شما جاگذاری میکند. پس از مدتی حس اعتماد به نفس شما با برگشتن توانایی لبخند زدن ، حرف زدن و جویدن غذا افزایش میابد. ایمپلنت های دندانی به حدی طبیعی به نظر میرسند که باعث میشود شما حتی فراموش کنید که قبلا دندانی را از دست داده اید.البته روند درمانی بسته به فرد ممکن است متفاوت باشد و دندان پزشک شما ممکن است روند درمانی متفاوتی را برای شما در نظر بگیرد.


مزایای  ایمپلنت دندان نسبت به دندان های مصنوعی چیست؟
در ادامه به برخی از مزایای ایمپلنت دندان اشاره می کنیم.

۱-ظاهر بهتر
ایمپلنت های دندانی در دهان شما ظاهری شبیه به دندان طبیعی خواهند داشت و از آن جا که این ایمپلنت ها داخل استخوان فک محکم میشوند حکم دندان دائمی را پیدا میکنند.

۲-صحبت کردن بهتر
دندان های مصنوعی از آن جا که به خوبی داخل دهان محکم نمیشوند با تکان خوردن در دهان باعث میشوند که بعضی از کلمات را نتوانید ادا کنید اما با استفاده از ایمپلنت های دندانی این مشکلات برطرف میشود.

۳-راحتی درخوردن 
دندان های مصنوعی با لغزیدن در دهان باعث میشود عمل جویدن سخت شود در صورتی که ایمپلنت های دندانی مانند دندان خود شما عمل میکند و باعث میشود حس کنید که با دندان های طبیعی خودتان غذا میخورید.دندان های مصنوعی از جای خود در می آیند و باید برای بهداشت و تمیز کردن آن ها را از جای خود در آورد اما ایمپلنت های دندانی این دردسر را ندارند.

۴-افزایش اعتماد به نفس
ایمپلنت های دندانی باعث بهتر شدن ظاهر لبخند شما میشود و باعث میشود حس بهتری درباره خود داشته باشید.

۵-افزایش بهداشت دهانی
استفاده از ایمپلنت های دندانی نیازی به محدود کردن سایر دندان ها و یا استفاده از دندانی دیگر برای پایه ثابت ندارند. از آن جا که با استفاده از ایمپلنت های دندانی هیچ کدام از دندان های شما پوشیده نمیشوند دندان های اصلی شما دست نخورده و ثابت میماند و باعث میشود تمیز تر باقی بماند. هم چنین ایمپلنت های تکی نیز فضای لازم را بین دندان های شما برای تمیز کردن و بهداشت آن منطقه باقی میگذارد.

۶-دوام بیشتر
ایمپلنت های دندانی برای مدت زیادی دوام می آورند و در صورت بهداشت و مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان میتوانند تا آخر عمر نیز دوام بیاورند.

دکتر سمانه شیرانی متخصص بیماری های دهان و دندان متخصص بیماری های سرطان دهان


برچسب: #ایمپلنت-دندان-چیست؟، #ایمپلنت-دندان، #مزایای-ایمپلنت-چیست؟،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۶ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۲۰:۴۲ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)

روش های سئو

روش های سئو و بهینه سازی سایت پزشکی

روش های بهینه سازی وب سایت پزشکی شامل سئو داخلی و سئو خارجی است. گرچه بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو بسیار حائز اهمیت است اما باز هم کاربران حرف اول و آخر را می زنند.

موتورجستجو بدون کاربر هیچ معنایی ندارد. این کاربران هستند که با ماندن و یا ترک سریع وب سایت شما، در مورد محتوا و کیفیت آن نظر می دهندو همین آمدن ها و رفتن هاست که به موتوری مثل گوگل می فهماند که سایت شما خوب است یا بد!!

در سئو سایت پزشکی نیز همین اصل برقرار است. نوع محتوا، چیدمان محتوا، انتخاب عکس ها، فیلم هایی که توسط پزشک و یا به کمک یوتیوپ تولید می شوند، همه و همه در نهایت به دنبال جلب نظر کاربر هستند.

در طراحی سایت دکتر علاوه بر رعایت اصول سئو در کدنویسی، مواردی همچون بهبود سرعت سایت، لینک سازی و فعالیت در شبکه های اجتماعی نیز در اولویت قرار خواهند گرفت.

تولید محتوای پزشکی

یک سایت بدون محتوا، هیچ حرفی برای گفتن نداره اما از اونجایی که پزشک ها زمان کافی برای تولید محتوا رو نداشتن، تصمیم گرفتیم تا یک تیم تولید محتوا شامل: دانشجویان پزشکی و پرستاری ایجاد کنیم تا بتونیم کیفیت محتوای بهتری داشته باشیم.

در همیار سیستم نیاز کاربران در هر یک از مباحث پزشکی زیر نظر سئوکار بررسی شده و مقاله ی نهایی بر اساس سرفصل های متخصص سئو، توسط تیم تولید محتوا آماده می شود.

تمامی مقالات از معتبرترین سایت های پزشکی جهان، گردآوری و ترجمه می شوند و در صورت درخواست پزشک، پیش از انتشار توسط وی تایید نهایی خواهند شد.

در نهایت محتواهای تولید شده توسط متخصص سئو، بررسی و سئو می شوند.

واقعا سئو علمی هست که اگه به درستی انجام بشه می تونه زندگی یه آدم رو زیر و رو کنه. یادم میاد اون اوایل که مشتری ما پروژه سئو سایت پزشکی رو شروع کرده بود، دو روز تو هفته مطب میومد و چند تا مریض بیشتر نداشت. الان 4 روز در هفته مطب میاد و بی اغراق روزانه نزدیک به 60 تا مریض رو ویزیت می کنه.

سئو یک معجزه ست به شرط اینکه در سرزمین وب سایت پزشکی شما، پادشاه همه چیز تمامی به نام محتوا و وزیر باذکاوتی به نام سئوکار وجود داشته باشد.

سئو هدفمند به جای تبلیغات بی هدف

هر روزه هزینه های هنگفتی برای تبلیغات صرف می شود. اما ایا همه ی آن ها هدفمند هستند؟ چند درصد از آن ها نتیجه دلخواه ما را به دنبال دارند؟ در اینجا دو موقعیت را برای شما شرح می دهم. فرض کنید بنر شما در یک سایت پر بازدید غیر پزشکی قرار گیرد و  هر روزه بازدید کنندگان زیادی به آن صفحه بیایند. چند درصد از آن ها مخاطب هدف شما هستند؟ آیا روی بنر شما کلیک می کنند؟ شاید درصد کمی از آن ها روی بنر کلیک کنند. حتی اگر کلیک کنند مخاطب هدف شما هستند؟

اما حالت دیگری را تصور کنید. فرض کنید فردی عمل بینی را در موتور های جستجو سرچ کند و شما در نتایج اول نمایش داده شوید. احتمال مراجعه این بیمار به شما چقدر است؟ آیا کسی که عمل بینی را در موتور جستجو سرچ می کند، مخاطب هدف شما نیست؟ قطعا این کاربر مخاطب هدف است و اگر شما در مقاله خود او را متقاعد کنید و اعتماد اولیه صورت گیرد، به شما مراجعه خواهد کرد.

با توجه به توضیحات داده شده لزوم طراحی سایت پزشکی، سئو و بهینه سازی سایت پزشکی در حوزه سلامت مشخص شد. برای پیشی گرفتن از رقبا،  پیش رفتن با تکنولوژی می تواند برگ برنده پزشکان در دنیای امروزی باشد.

 

همیار سیستم

 

 


برچسب: #سئو،#سئو-هدفمند،#طراحی-سایت-پزشکی،#تولید-محتوا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۴ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۵:۱۴:۲۸ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)

مواد غذایی مضر برای نعوظ

مواد غذایی مضر برای نعوظ

گفته می شود که آلت تناسلی عملکردی مستقل از بدن دارد. این یعنی همواره نمی توان به یک نعوظ مناسب دست یافت. برخی از نوشیدنی ها و مواد غذایی مضر برای نعوظ، می توانند به عملکرد جنسی مردان، آسیب رسانده و به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در تغییر سطح هورمون های بدن دخالت کنند.

عمکلرد مناسب آلت تناسلی مردانه به هورمون تستوسترون بستگی دارد. بنابراین، هر چیزی که سبب کاهش تستوسترون شود، عملکرد آلت را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. ۱۱ ماده غذایی و نوشیدنی که در ادامه ذکر می گردد، از جمله بدترین مواد برای آلت تناسلی هستند.

مواد غذایی و نوشیدنی های مضر برای نعوظ

سویا

در هنگام سفارش غذا، پیش غذای خود را هوشمندانه انتخاب کرده و سویای پخته را پیش غذایی نامناسب برای نعوظ آلت در نظر بگیرید. یک مطالعه که در مجله ((پیشگیری و شیوع بیومارکرهای سرطان)) چاپ شد، دریافت که مصرف روزانه ۲ پیمانه از پودر پروتئین سویای خالص سطح تستوسترون مردان را ظرف ۴ هفته تا ۱۹ درصد کاهش داد.

آرد سفید و کربوهیدرات های (قند) فرآوری شده

مصرف بیش از حد کربوهیدرات های ساده می تواند منجر به افزایش وزن شود. اثبات شده است که افزایش میزان چربی بدن سطح هورمون استروژن و تستوسترون را در مردان به ترتیب افزایش و کاهش می دهد. در یک تحقیق که در مجله ((مراقبت دیابت)) چاپ شد، سطح تستوسترون ۴۰ درصد از شرکت کنندگان چاق و غیر دیابتی پایین تر از حد طبیعی بود.

مصرف بیش از حد نوشیدنی های الکلی

طبق شواهد علمی، الکل حساسیت بدن فرد را کاهش داده و زمان واکنش آن را افزایش می دهد. همچنین، مصرف بیش از حد الکل می تواند بر سطوح هورمون ها تاثیرگذار باشد. الکل نه تنها سبب چاقی شکمی می شود بلکه محققان بیان می کنند که مصرف روزانه ۵ نوشیدنی الکلی یا بیشتر می تواند سبب سرکوب تولید تستوسترون شود. به نظر می رسد مصرف مقادیر کمتر (۱ تا ۲ نوشیدنی) تاثیر اندکی بر تستوسترون داشته و یا اثر آن بلافاصله پدیدار نمی شود. بنابراین باید تعادل را رعایت کرده و حداکثر ۲ نوشیدنی در روز میل کنید.

گوشت گاو هایی که از موادی غیر از علف تغذیه شده اند

هنگامی که قصد دارید در رژیم غذایی خود از مزایای پروتئین فراوان موجود در گوشت قرمز استفاده کنید، مطمئن شوید که آن گاو با علف تغذیه شده است. مصرف گوشت گاو هایی که به آن ها آنتی بیوتیک و هورمون های مصنوعی داده شده، می تواند سبب اختلال در مقدار طبیعی تستوسترون شود.

آب معدنی

از دیگر مواد غذایی مضر برای نعوظ، آب معدنی می باشد. در این مورد، آب مشکلی نداشته و عامل مضر بطری پلاستیکی است. بیسفنول A که به BPA نیز شناخته می شود یک ترکیب شیمیایی است که در اغلب ظروف پلاستیکی حاوی مواد غذایی یافت می شود. این ماده اثراتی منفی بر باروری مردان و زنان دارد. یک مطالعه در مجله ((باروری و نازایی)) دریافت که ارتباط قابل توجهی بین غلظت BPA موجود در ادرار مردان و تعداد، تراکم و حیات اسپرم های آن ها وجود دارد. همچنین مطالعه ای دیگر از دانشکده سلامت جامعه دانشگاه هاروارد دریافت زنانی که بیشترین مقادیر BPA را در بدن خود داشتند، تخمک هایی تولید کردند که دوامی ۲۷ درصد کمتر از میزان طبیعی داشتند.

 

 

دکتر عباس انتظاری

مرکز آموزش و درمان بیماری های جنسی

متخصص پزشکی اجتماعی و طب پیشگیری

 


برچسب: #نعوظ،#کاهش-میل-جنسی،#رابطه-جنسی-سالم،#مواد-غذایی-مضر،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۹:۱۰ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)

پیشگیری از پوسیدگی دندان هایتان چگونه است؟

 هفت راه برای پیشگیری از پوسیدگی دندان
۱-بعد از خوردن، دندان هایتان را با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. به صورت ایده ال، بهتر است بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید، و نه کمتر از دو بار در روز. به شدت استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید توصیه شده است. همچنین مایوکلینیک استفاده از پاک کننده های بین دندانی یا نخ دندان را برای پاک کردن فضاهای بین دندانی توصیه کرده است. اگر از مواد حاوی شکر استفاده کردید، باید قبل از مسواک زدن ۳۰ دقیقه صبر کنید و مینای دندانتان را پاک نکنید. اگر نمی توانید بعد از خوردن مواد غذایی مسواک بزنید، میتوانید حداقل با استفاده از آب یا دهانشویه، دهانتان را بشویید. اگر فرزند خردسالی دارید، حتما باید درمورد مراقبت از دندان های او با دندان پزشکتان صحبت کنید.

۲-تمیز کردن مرتب. اگر شما در خطر بالایی برای پوسیدگی دندان قرار داشته باشید، ممکن است دندان پزشکتان توصیه به استفاده مرتب از دهان شویه های حاوی فوراید کند. میتوانید از او بپرسید که چه مارک یا نوعی از دهان شویه بهتر است.

۳-استفاده از سیلانت دندانی. استفاده از سیلانت دندانی برای تمام کودکات توصیه شده است. همچنین، این کار هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان مفید است. سیلانت یک پوشش پلاستیکی و محافظ است که شیارها و شکاف های دندانی را پر میکند، مکان هایی که باکتری ها و غذا تمایل به تجمع دارند. این کار باعث پوشیده شدن سطح جویدنی دندان های عقبی میشود و حداقل ده سال عمر میکنند، قبل از آن که نیاز به انجام مجدد داشته باشند.

۴-به صورت منظم به دندان پزشک مراجعه کنید. با پزشک خود صحبت کنید تا به بگوید نیاز است هر چند وقت به او مراجعه کنید تا بهداشت دهانی خوبی داشته باشید. معاینه مرتب دندان، جرم گیری و دیگر درمان ها میتوانند به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک کنند.

۵-تعداد میان وعده هایتان را محدود کنید. خوردن و نوشیدن مقدار کمی باعث میشود که دندان های شما حملات مداوم باشند، به خصوص زمانی که غذاهای شیرین می خورید.

۶-غذاهای سالم برای دندان مصرف کنید. رژیم غذایی برای تمام جنبه های سلامتی حیاتی است، مانند سلامت دهان. غذاهایی مانند چیپس و کیک که مدت زیادی در دهان شما باقی می مانند پوسیدگی دندان را تشدید خواهند کرد. و البته غذاهای فرآوری شده و شیرین نیز گزینه خوبی نخواهند بود. برعکس، میوه ها و سبزی های تازه، به این دلیل که به ترشح بزاق کمک میکنند و مینای دندان ترمیم میشود، گزینه های خوبی هستند.

۷-استفاده از درمان های ضد باکتریایی. بعضی اوقات بیماری ها و موارد دیگر ممکن است شما را دربرابر پوسیدگی و آسیب های دندانی حساس تر کنند. در این موارد، ممکن است بخواهید با پزشکتان درمورد درمان های کمک کننده برای از بین بردن باکتری های مضر، مانند استفاده از دهان شویه های ضد باکتری صحبت کنید.

درمان پوسیدگی دندان
درمانی که برای شما نیاز است، بستگی به شدت آسیب دندانتان دارد. اگر آسیب در مراحم ابتدایی باشد،برای یک خراش کوچک استفاده از وارنیش و خمیر دندان حاوی فلوراید میتواند کمک کننده باشد. اما اگر در دندان حفره ایجاد شده باشد، تنها راه درمان خالی کردن پوسیدگی ها و پر کردن دندان است. چندین راه برای این کار وجود دارد:

پر کردن دندان
اکر بخواهید دندانتان را پر کنید، پزشک با استفاده از دریل مخصوص پوسیدگی دندان را خالی میکند. در مرحله بعد دندانتان را با طلا، آلیاژ نقره یا مواد کامپوزیت یا ماده ای از جنس چینی پر میکند. به صورت سنتی، پر کردن با فلز برای دندان های عقبی که قابل مشاهده نیستند استفاده میشود. مواد چینی یا کامپوزیت معمولا برای دندان های جلویی استفاده میشوند تا نمای طبیعی داشته باشند.

روکش
اگر پوسیدگی تنها شدید باشد، ممکن است با ساختار کوچک باقی مانده تضعیف شده باشد. در این موارد، برای درمان دندان، کاری فراتر از درمان پر کردن سنتی وجود دارد و ممکن است با استفاده از روکش انجام شود. ابتدا دندان پزشک قسمت های پوسیده را می تراشد. بعد از آن از روکشی از جنس طلا یا چینی برای پر کردن روی مقدار دندان کوچک باقی مانده استفاده میکند.

عصب کشی دندان (درمان ریشه)
اگر حفره ایجاد شده در دندان درمان نشود، پوسیدگی میتواند ادامه یابد تا به صورت جدی به دندان و بافت های اطراف آسیب برساند. اگر آسیب عصبی رخ دهد، نیاز به عصب کشی وجود دارد. در طی این فرآیند، پالپ و پوسیدگی های دندان باید از بین بروند. بعد از آن، دندان با مواد سیلینک پوشیده میشود و سپس پر میشود، ممکن است روکش نیز در مرحله آخر روی دندان استفاده شود.

دکتر میلاد افشار دندانپزشک و متخصص ایمپلنت و جراحی دندان تلفن: ۰۲۱۲۶۱۴۰۱۳۴ 

 

 


برچسب: #پوسیدگی-دندان، #پیشگیری-از-پوسیدگی-دندان، #درمان-پوسیدگی-دندان،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۱۳:۰۳ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)

دریافت گواهینامه در کانادا چگونه است؟

قوانین دریافت گواهینامه رانندگی کانادا بسته به هر استان و منطقه متفاوت است. در این مطلب، پیش نیاز ها و مدارک لازم جهت اخذ گواهینامه رانندگی کانادا، دسته بندی گواهی نامه های رانندگی کانادا، آزمون های رانندگی در کانادا و هزینه های آزمون رانندگی، و همچنین قوانین عمومی استان هایی را بیان می کنیم که بیشترین محبوبیت را در بین مهاجران تازه وارد دارند.

بسته به کشور مبدا، افراد می توانند بدون گذراندن هر گونه امتحان رانندگی، گواهینامه خارجی خود را تحویل داده و یک گواهینامه رانندگی در کانادا دریافت کنند. افراد باید زمانی را جهت آشنایی با علائم جاده و قوانین رانندگی در استان جدید اختصاص دهند.

امکان دارد، شرایط هر استان چالش های متفاوتی را برای فرد به وجود آورد. برای مثال، ممکن است رانندگی در کانادا در فصل زمستان نیازمند آمادگی هایی باشد که افراد قبلا آن ها را در نظر نمی گرفتند.

قدم اول برای دریافت گواهینامه در کانادا
توصیه می شود قبل از رسیدن به کانادا، یک کپی از سابقه رانندگی خود از مراجع راهنمایی و رانندگی و یا شرکت بیمه تهیه کنید. گرفتن سابقه رانندگی در ایران یکی از موارد ضروری برای اثبات سابقه رانندگی شماست. به همراه داشتن مدارک لازم (از جمله اصل گواهینامه رانندگی) می تواند در هنگام تقاضای گواهینامه رانندگی مفید باشد. این مدارک باید به زبان انگلیسی یا فرانسوی باشند.

برای رانندگی در کانادا چه چیزهایی لازم است؟
برای رانندگی در کانادا به طور ساده، ۳ نکته را باید همیشه، و تاکید میکنیم همیشه باید رعایت کنید :

۱-گواهینامه معتبر رانندگی را همواره همراه خود داشته باشید.
۲-مدارک مالکیت خودرو، بیمه خودرو و پلاک خودرو را همواره همراه خود داشته باشید.
۳-از قوانین رفت و آمد به دقت پیروی کنید و ایمن برانید.

گام های لازم جهت دریافت گواهینامه رانندگی کانادا

در زیر مراحلی بیان شده اند که فرد در هر سطح باید بگذراند:

۱-آزمون آیین نامه رانندگی سطح ۱ یا همان آزمون کتبی  G1
۲-یک سال تمرین با گواهینامه G1 یا گذراندن دوره آموزش رانندگی در مراکز معتبر و کاهش زمان به ۸ ماه
۳-آزمون شهری سطح ۱ یا همان آزمون رانندگی جاده ای G1
۴-یک سال تمرین با گواهینامه G2
۵-آزمون شهری سطح ۲ یا همان آزمون رانندگی جاده ای G2
۶-آزمون جاده ای گواهینامه ۵ ساله کامل یا Full G License

نکته: دسته ای محدود از گواهینامه به نام دسته M وجود دارد که برای راندن موتورسیکلت های گازی و دارای محدودیت سرعت دریافت می شود. دارندگان گواهینامه دسته M فقط مجاز به راندن این وسایل نقلیه هستند. راندن این وسایل نقلیه با داشتن هر گواهینامه دیگری جز دسته M امکان پذیر نیست.

شرایط اولیه گرفتن گواهینامه رانندگی کانادا چیست؟
برای رانندگی ماشین، ون و کامیون های کوچک در کانادا، شما نیاز به گواهینامه کلاس G دارید (مشابه گواهینامه پایه ۲ در ایران) . برای کسب گواهینامه مرحله اول رانندگی کانادا G1 Driving License in Canada باید ۳ پیش نیاز زیر را داشته باشید:

۱-حداقل ۱۶ سال تمام
۲-گذراندن آزمون بینایی سنجی
۳-گذراندن آزمون کتبی G1
۴-پس از گذراندن آزمون رانندگی G1 ، شما به عنوان راننده تازه کار شناخته می شوید و میتوانید همراه یک سرنشین دارای گواهینامه با شرایط محدود و مشخصی در بعضی از جاده های شهری رانندگی کنید.

رانندگی با گواهینامه G1 چه شرایطی دارد؟
سطح اول ۱۲ ماه به طول می انجامد، یعنی شما باید ۱ سال در این سطح بمانید تا بتوانید برای گواهینامه سطح G2 اقدام کنید. وزارت ترابری (حمل و نقل) تمامی افراد را تشویق می کند تا جهت یادگیری دانش و مهارت کافی در رانندگی در یک دوره تایید شده آموزش رانندگی شرکت کنند.

افراد باید به محض رسیدن به سطح ۱ تمرین رانندگی خود را شروع کرده تا بیشترین تجربه را کسب کنند. شما می توانید به کمک یک مربی رانندگی در تورنتو یا دیگر شهرهای کانادا تمرین خود را شروع کنید و یک دوره آموزشی تحت نظر مربی تایید شده رانندگی بگذرانید. در صورتی که فرد یک دوره آموزشی تایید شده را با موفقیت بگذراند می تواند سطح ۱ را به جای ۱۲ ماه، ظرف ۸ ماه به اتمام برساند.

همان طور که پیشتر گفتیم، رانندگان سطح ۱ باید قوانین خاصی را برای رانندگی در کانادا رعایت کنند:

– در صورت مصرف الکل باید از رانندگی خودداری شود. میزان الکل خون فرد در هنگام رانندگی باید صفر باشد.

– فرد اجازه رانندگی به تنهایی را نداشته و یک راننده دیگر نیز باید در صندلی جلو کنار او بنشیند. این راننده باید دارای گواهینامه دسته G2  یا بالاتر بوده، حداقل ۴ سال سابقه رانندگی داشته و در هنگام همراهی کردن فرد میزان الکل خون او کمتر از ۰.۰۵ درصد باشد.

– در صورتی که گواهینامه راننده مذکور معلق نشده باشد، مدت زمان صرف شده در سطح G2 نیز در ۴ سال سابقه رانندگی او لحاظ خواهد شد.

– فقط راننده نو آموز و فرد همراهش می توانند در خودرو حضور داشته باشند و نشستن فرد سوم در خودرو تخلف محسوب می گردد.

– داشتن امتیاز منفی برای راننده همیار مشکلی ایجاد نمی کند اما گواهینامه او نباید در حالت تعلیق باشد.

– دارنده گواهینامه G1 رانندگی ، نمی تواند بین ساعات ۱۲ نیمه شب تا ۵ بامداد رانندگی کند.

– همه سرنشینان خودرو باید کمربند ایمنی خود را بسته باشند.

– رانندگی در بزرگراه ‌های سری ۴۰۰ و دارای محدودیت سرعت حداقل ۸۰ کیلومتر بر ساعت مجاز نیست. با این حال، در صورت حضور یک مربی رانندگی مجاز محدودیتی در انتخاب جاده وجود نخواهد داشت.

آزمون جاده رانندگی کانادا سطح G1
بعد از ۱ سال از آزمون کتبی و کسب گواهینامه رانندگی G1 شما می توانید برای آزمون جاده ای G1 ثبت نام کنید. این آزمون مهارت های اولیه رانندگی شما را مثل گردش به راست و چپ ، پارک کردن، توقف کردن و غیره را می سنجد.

مدارک مورد نیاز برای آزمون  G1 
برای گذراندن آزمون های سطح ۱، مدارک مختلفی مورد نیاز است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

آزمون آیین نامه G1
قبل از گذراندن امتحان آیین نامه G1 باید دفترچه رسمی آموزش رانندگی، MTO را مطالعه کرد.
موارد زیر را در هنگام امتحان با خود به همراه داشته باشید:

۱-دو قطعه مدرک شناسایی
۲-پول جهت پرداخت هزینه ها
۳-عینک یا لنز های تماسی (در صورت نیاز در هنگام رانندگی)
۴-آزمون جاده ای رانندگی سطح ۱ در کانادا  G1
۵-قبل از گذراندن آزمون نهایی G1 باید دفترچه رسمی رانندگیMTO  را مطالعه کرد.
موارد زیر را در هنگام امتحان با خود به همراه داشته باشید:
۱-وسیله نقلیه مناسب
۲-حداقل نیم ساعت قبل از آزمون شهری در محل حضور داشته باشید.

خرید ماشین در کانادا
رانندگی با گواهینامه G2 چه شرایطی دارد؟
گواهینامه سطح ۲ شما دوازده ماه اعتبار دارد و میتوانید پیش از آزمون جاده سطح ۲ رانندگی کانادا، با شرایط زیر رانندگی کنید :

۱-نیازی به حضور یک راننده باتجربه کنار شما نیست.
۲-می توانید در همه جاده ها رانندگی کنید.
۳-در بیشتر موارد، می توانید، بدون محدودیت زمانی رانندگی کنید.

با این حال ملزم به اجرای همیشگی موارد زیر، هنگام رانندگی در کانادا هستید:

۱-تحت هیچ شرایطی نباید الکل مصرف کرده باشید.
۲-فقط به تعداد کمربند های ایمنی سالم خودرو می توانید سرنشین داشته باشید.
۳-شرایط رانندگی گواهینامه G2 برای افراد زیر ۱۸ سال :
۴-در شش ماه اول بعد از گرفتن گواهی نامه، در ساعات ۱۲ نیمه شب تا ۵ صبح، راننده فقط ۱ نفر سرنشین زیر ۱۹ سال را می تواند در خودرو همراه خود داشته باشد.
۵-در شش ماه دوم راننده می تواند حداکثر ۳ سرنشین زیر ۱۹ سال در خودرو خود داشته باشد.

شرایط گفته شده در دو صورت می تواند نقض شود.

۱-یک راننده دیگر با گواهینامه کامل رانندگی و حداقل ۴ سال سابقه رانندگی در خودرو حاضر باشد.
۲-دیگر سرنشینان خودرو بستگان درجه ۱ راننده باشند، یعنی پدر و مادر، خواهران و برادران

آزمون جاده رانندگی کانادا سطح  G2
بعد از ۱ سال از آزمون رانندگی جاده ای سطح ۱ و کسب گواهینامه رانندگی G2 شما می توانید برای آزمون جاده ای G2 ثبت نام کنید. این آزمون مهارت های پیچیده تر رانندگی مثل رانندگی در بزرگراه ها و پارک دوبل و غیره را می سنجد.

در صورت قبولی در آزمون جاده ای سطح ۲ رانندگی در کانادا، شما موفق به اخذ گواهینامه رانندگی کامل سطح G می شوید.

آزمون رانندگی در جاده
شرایط آزمون های جاده ای یا شهری G2
آزمون شهری مهارت های رانندگی فرد را در ترافیک و هدایت وسیله نقلیه بررسی می کند. در این آزمون توانایی های فرد در زمینه پیروی از قوانین جاده و انجام فنون رانندگی ایمن ارزیابی خواهند شد. پس از آنکه فرد احساس کرد می تواند به صورت ایمن رانندگی کرده و اعتماد کافی را جهت شرکت در آزمون دارد می تواند از طریق اینترنت، تلفن یا مراجعه حضوری به هر کدام از مراکز آزمون رانندگی در این آزمون شرکت کند.

فرد باید وسیله نقلیه مناسبی را برای آزمون شهری به همراه بیاورد. این وسیله باید دارای شرایط کارکردی مناسب، پلاک و بیمه باشد.

در صورتی که فرد در سطح ۱ قرار داشته باشد، باید یک راننده دیگر نیز به همراه خود به مرکز آزمون رانندگی بیاورد.

در صورتی که فرد راننده سطح ۲ می باشد، باید آمادگی رد شدن در آزمون را داشته و راه جایگزینی برای بازگشتن به خانه داشته باشد.

به همراه داشتن هر گونه حیوان خانگی یا مسافر دیگر در حین آزمون رانندگی مجاز نیست.

مربی رانندگی، دوستان، آشنایان و مترجمان در حین آزمون رانندگی قادر به همراهی فرد نخواهند بود.

تمامی آزمون های شهری دارای یک بازه زمانی مشخص هستند. قبل از شروع آزمون، فرد امتحان گیرنده مدت زمان آزمون را به امتحان دهنده اطلاع می دهد.

در حین آزمون شهری انجام هیچ گونه فعالیت غیر قانونی از فرد درخواست نخواهد شد.
فرد امتحان گیرنده آزمون را برای امتحان دهنده توضیح داده و امتحان دهنده باید از دستورات او پیروی کند.

فرد امتحان گیرنده اجازه ندارد امتحان دهنده را در حین آزمون راهنمایی کند.
هر گونه سوال، باید قبل از شروع آزمون از امتحان گیرنده پرسیده شود.

امکان استفاده از سیستم های کمکی رانندگی در آزمون شهری وجود ندارد. از جمله این سیستم ها می توان به کروز کنترل، سیستم پارک خودکار، دوربین های عقب و… اشاره کرد.

در حین آزمون شهری، فرد باید بدون تکیه بر سیستم های کمکی رانندگی، مهارت های مناسبی را در زمینه هدایت وسیله نقلیه از خود نشان دهد. در انتهای هر آزمون، فرد امتحان گیرنده گزارشی کامل از مهارت ها و اشتباهات فرد به او ارائه خواهد داد. در صورت رد شدن در آزمون، گزارش نشان خواهد داد که فرد به تمرین بیشتری احتیاج دارد. پس از تمرین بیشتر، فرد می تواند برگزاری یک آزمون مجدد را برنامه ریزی کند. بین هر دو آزمون باید حداقل ۱۰ روز فاصله وجود داشته باشد.

دکتر مرجان آتشی گلستان وکیل مهاجرت به کانادا در تهران موسسه حقوقی اپلو

 


 


برچسب: #گواهینامه-رانندگی-در-کانادا، #دریافت-گواهینامه-کانادا، #هزینه-گواهینامه-در-کانادا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۰:۵۰ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)

جواب اکوی قلب چگونه است

اگر شما هم مشتاقید تا درباره خواندن جواب اکوی قلب خود آگاهی داشته باشید این مطلب را بخوانید. اینکه اکوی قلب (اکوکاردیوگرافی) چگونه انجام می شود بستگی زیادی به نوع آن دارد. اکوی قلب هم مانند نوار قلب یکی از روش های تشخیص بیماری های قلبی است. آمادگی های قبل از انجام اکو و نحوه انجام آن را در این مقاله به طور کامل می توانید مطالعه فرمایید.
اکوکاردیوگرافی قلب یا همان اکوی قلب یکی از رایج ترین ابزار تشخیصی است که متخصص قلب برای دیدن قلب، دریچه های آن و دیگر عروق خونی از آن استفاده می کنند.

دستگاه اکوکاردیوگرافی اساسا یک ابزار سونوگرافی داپلر است. این دستگاه امواج صوتی را منتشر می کند که از ساختار قلب عبور می کند و تصویری از قلب و یا رگ های خونی تحت معاینه ایجاد می کند.


آیا اکوی قلب خطرناک است؟

تصویری که توسط یک اکوکاردیوگرافی حاصل شده است دقیق تر از اشعه ایکس است. در اکوکاردیوگرافی به جای اشعه ی ایکس از امواج صوتی استفاده می شود بنابراین خطری وجود ندارد.

چه کسی به اکوکاردیوگرافی نیاز دارد؟

اکوکاردیوگرافی برای بیمارانی که موارد زیر را دارند یا ممکن است داشته باشند، انجام می شود:

 • انسداد شریان ها (در قلب، گردن، شکم و جاهای دیگر)
 • فیبریلاسیون دهلیزی
 • نقص مادرزادی قلب
 • بیماری عروق کرونر
 • کاردیومیوپاتی
 • آسیب ناشی از حمله ی قلبی پیشین
 • مشکلات دریچه ای قلب
 • وجود صدای اضافی در قلب
 • پریکاردیت (عفونت کیسه اطراف قلب)
 • پرفشاری رگ ریوی

  تفسیر اصلاحات اکو قلب و خواندن گزارش اکوکاردیوگرافی
   بیماری ها :

LVEF :Left Ventricular Ejection Fraction : کسر جهشی بطن چپ ( درصد عادی : ۶۰% به بالا ) ( زیر ۶۰% غیر عادی)

 EF : کسر تخلیه‌ای (معمولا همان LVEF مد نظر است.)

MVP : Mitral Valve Prolapse : افتادگی دریچه میترال 

MR : Mitral Regurgitation : نارسایی دریچه میترال (دو لتی)

TR : Tricuspide Regurgitation: نارسایی دریچه تریکوسپید (سه لتی)

PR : Pulmonary Regurgitation : نارسایی دریچه پولمونر ( ریوی)

AR : Aortic Regurgitation : نارسایی دریچه آئورت

CAD : Coronary Artery Disease : بیماری شریان کرونر

CHF : Congestive Heart Failure :  نارسائی احتقانی قلب

PAP : pulmonary artery pressure :  فشار پولمونر (ریوی)

LVH : Left Ventricular Hypertrophy :  هیپرتروفی عضله قلبی

RWMA :اختلال حرکت دیواره ای(ناشی از سکته قلبی قبلی یا ایسکمی قلبی است)

– – – – – – – – – – – – – – – – – – –
شدت ها :

Normal : طبیعی

Trivial : ناچیز

Mild : خفیف یا متوسط یا (+)

Severe : شدید یا (++)

– – – – – – – – – – – – – – – – – – –

تفسیر اکوی قلب بیمار روماتیسم قلبی

اکوکاردیوگرافی چگونه انجام می شود؟
بسته به نوع اکوکاردیوگرافی نحوه انجام آن نیز تغییر می کند. در ادامه به معرفی انواع اکوکاردیوگرافی می پردازیم.

انواع اکو قلب

اکوکاردیوگرافی از طریق قفسه ی سینه (TTE)
اکوکاردیوگرافی از طریق قفسه ی سینه بسیار شایعتر از روش اکوکاردیوگرافی از راه مری است. این نوع اکوکاردیوگرافی غیر تهاجمی است.

روش انجام آن:

یک متخصص اکوکاردیوگرافی آن را انجام می دهد و متخصص قلب نتایج را تفسیر می کند.
الکترودها روی سینه قرار می گیرند. از ژل خاصی در مناطقی که مبدل (سر دستگاه سونوگرافی) روی قفسه ی سینه قرار می گیرد، استفاده می شود.
متخصص اکوکاردیوگرافی مبدل را روی سینه ی شما می گذارد. این ابزار کوچک امواج صوتی را منتشر می کند و همچنین امواج صوتی منعکس شده از ارگانهای داخلی بدن را دریافت می کند.
در برخی از بیماران، ممکن است بافت ها و ارگانهای بدن مانع از دیدن واضح قلب شوند. متخصص اکوکاردیوگرافی می تواند برای وضوح دید ماده ی حاجب رنگی به بیمار تزریق کند. اگر این هم موثر نبود، ممکن است به اکوکاردیوگرفی از راه مری نیاز باشد.

 

اکوکاردیوگرافی از راه مری (TEE)

اکوکاردیوگرفی از راه مری خیلی کمتر از TTE به کار می رود. و معمولا هنگامی که تصویر خوبی از روش TTE به دست نیاید از آن استفاده می شود (تصویر با وضوح پایین ممکن است به دلیل زخم، بافت بیش از حد بدن یا ریه ی روی هم خوابیده (کلاپس) باشد).

آمادگی قبل از انجام اکو مری


روش انجام آن:

خوردن یا نوشیدن تا ۶ ساعت قبل از انجام آن مجاز نیست، به جز نوشیدن آب که تا دو ساعت قبل از انجام آن مجاز است. اگر دستورالعمل پزشک شما متفاوت است، دستورالعمل های او را دنبال کنید.
 الکترودها روی سینه قرار می گیرند که این الکترودها به یک مانیتور الکتروکاردیوگرافی وصل شده اند. همچنین کاف های (بازوبند) فشار خون و یک سنجشگر میزان اکسیژن به بدن شما متصل می شوند.
از بی حسی موضعی برای بی حس کردن گلو استفاده می شود.
یک مسکن داخل رگی تزریق می شود (ولی هوشیار خواهید ماند).
در حالی که به پهلوی چپتان دراز کشیدید، آندوسکوپ نازک و انعطاف پذیری به گلویتان وارد می کنند. اگرچه این ممکن است ناراحت کننده باشد، ولی آسیب نمی رساند و در تنفس اختلال ایجاد نمی کند.
هنگامی که در محل قرار گرفته است، مبدل انتهای آندوسکوپ طوری تنظیم می شود که تصاویر مختلفی از قلب به دست می آید. تمام پروسه یک ساعت تا یک ساعت و نیم طول می کشد.
پس از اتمام TEE، متخصص قلب می تواند نتایج را تفسیر کند.
۳۰ تا ۶۰ دقیقه بعد از اتمام TEE می توانید بیاشامید یا چیزی بخورید، با نوشیدن آب شروع کنید.
به علت مصرف داروی مسکن، نمی توانید بعد از انجام TEE رانندگی کنید. اکثر بیماران ۲۴ ساعت بعد از TEE می توانند به کار و فعالیت های روزانه خود بازگردند.

دکتر آرزو خسروی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اکوکاردیوگرافی


برچسب: #اکوی قلب، #تست ورزش، #قلب سالم،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۱ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۴۱:۰۱ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)

سیستون

قرص سنگ کلیه سیستون، یک داروی مخصوص است که برای سنگ کلیه مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو به وسیله شرکت بهداشت و درمان گیاهان دارویی هیمالیا ( Himalaya Herbal Healthcare) یا همان شرکت دارویی هیمالیا (Himalaya Drug Company) تولید شده است.
داروی سیستون در درمان عفونت مزمن دستگاه ادراری مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین از تشکیل مجدد سنگ در کلیه ها جلوگیری می کند.

خواص دارویی سیستون
تاثیرات درمانی سیستون در زیر ذکر شده است:

تاثیر اصلی

 • سنگ شکنی: سنگ کلیه را از بین می برد
 • ادرار آور
 • آنتی لیتیاتیک – جلوگیری و مهار تشکیل سنگ در کلیه ها
 • تاثیرات ثانویه
 • داروی ضد میکروبی – ضد عفونت مجاری ادراری
 • تسکین دهنده
 • ضد التهابدرمان مجاری ادراری با سیستون

 • سنگ کلیه
 • کریستالوریا (کریستال در ادرار)
 • دیسوریداروی کمکی برای درمان عفونت مجاری ادراری
 • هیپریریسمی (افزایش بیش از حد اسید اوریک در خون)
  سوزش ادرار
 • اورستریت غیر اختصاصی (تورم یا تحریک مثانه)  پرفسور حسین کرمی فوق تخصص اورولوژی

برچسب: #سنگ کلیه، #سیستون، #قرص سنگ کلیه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۳۱ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۱۵:۵۴ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)

بادی پامپ برای چه افردای ممنوعیت دارد؟

بادی پامپ برای افراد مبتدی

بعید به نظر می‌رسد که بهبود قدرت و هایپرتروفی (بزرگ شدن و حجیم شدن اندام) برای افرادی اتفاق بیفتد که پیش از این هم به از تناسب اندام لازم برخوردار بوده اند؛ اما در افرادی که سابقه‌ی تمرین‌های استقامتی ندارند، بادی‌پمپ شاید بتواند محرکی کافی برای کسب استقامت و قدرت باشد. به عبارت دیگر، بادی‌پمپ برای تازه‌کارها می‌تواند همان مزایای تمرینات استقامتی منظم را داشته باشد. اما اگر شما کسی هستید که چند سالی است تمرینات جدی انجام می‌دهید، باید برای قوی‌تر شدن وزنه‌های سنگین‌تر بزنید.

همچنین مشخص شده است که بادی‌پمپ به کاهش چربی کمک می‌کند؛ در یک آزمایش 13 هفته‌ای برای مقایسه‌ی بادی‌پمپ، بادی‌اِستِپ (بالا و پایین رفتن از پله‌ها)، بادی‌اتَک (نوعی از تمرینات هوازی)، بادی‌کُمبَت (ادغام تمرینات رزمی)، و PRM (دوچرخه‌سواری در سالن)، افراد حاضر در گروه بادی‌پمپ واقعاً بیش‌ترین درصد چربی را از دست دادند.

اگر فردی هستید که از تنهایی تمرین کردن خسته شده‌اید یا این که در محیط‌های گروهی بیش‌تر انگیزه دارید، کلاس بادی‌پمپ برای شما خیلی مفید خواهد بود. وقتی مربی ایروبیک بودم، افراد خیلی زیادی بودند که با علاقه به باشگاه نمی‌آمدند، نه به خاطر پولش، بلکه خیلی ساده، به این خاطر که به نظرشان خیلی خسته‌کننده بود (اصلاً هم برایشان مهم نبود که من چقدر در مورد مزایای تمرین‌های استقامتی حرف می‌زدم).

با این حال، با این که بادی‌پمپ برخی مزایای تمرین‌های استقامتی مرسوم را دارد، اما هنوز هم یکی از سریع‌ترین راه‌های فرم گرفتن بدن است.

ممنوعیت ورزش بادی پامپ

هرکسی که در حال حاضر سلامت است و آسیب‌دیدگی ندارد – یا این که با شرایط موجود، از نظر پزشکش در حال بهبود است – می‌تواند از این تمرینات استفاده کند. با این حال، در صورتی که قبلاً دچار مشکلات قلبی یا تنفسی بوده‌اید از انجام این تمرینات اجتناب کنید و به علاوه، بهترین راه این است که پیش از شروع تمرینات به یک مرکز معتبر مراجعه کنید تا وضعیت ریه و قلب شما سنجیده شود. همچنین افراد دچار مشکلات و صدمات عضلانی – اسکلتی یا افراد دچار فشار خون بالا هم باید از این تمرینات پرهیز کنند.

اگر سابقه‌ی مشکلات تنفسی، سرگیجه، سردرد، سفتی و تنگی قفسه‌ی سینه یا درد پشت و زانو در طول جلسات داشته‌اید، باید فوراً تمرین را متوقف کنید و از مربی خود بخواهید برای پیشگیری از صدمات جدی، در برنامه‌ی شما بازنگری کند.

از طرفی، در کلاس‌های گروهی که باید به مدت یک ساعت با تکرار بالا وزنه بزنید، احتمال آسیب‌های بیش‌تری وجود دارد. این محیط‌های گروهی، محیط‌هایی با ریسک خطر بالا هستند و مهم نیست مربی شما چقدر حرفه‌ای و خوب است، مسئله این است که این یک نفر نمی‌تواند مراقب تک تک افراد حاضر در گروه باشد.

هر وقت احساس خستگی کردید، وزنه را پایین بیاورید، وزنه‌ی کوچک‌تری انتخاب کنید، تکرارهای کمتری انجام دهید و هر وقت احساس کردید خسته هستید، به خودتان استراحت دهید. هرگز خیلی زود وزنه را سنگین نکنید و به بدن خود فشار نیاورید.

 

باشگاه ورزشی بانوان مدرن

| یوگا | تی آر ایکس | ایروبیک | فیتنس


برچسب: #بادی-پامپ،#ورزش-بادی-پامپ،#عضله-سازی،#بدنسازی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۰۷:۳۷:۴۸ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)

درمان موضعی سرطان

منظور از مراقبت فعال در روش های درمانی سرطان پروستات چیست؟

علاوه بر آن، بسیاری از سرطان های پروستات به آرامی رشد کرده و هیچ علامت یا مشکلی به وجود نمی آورند. به همین دلیل، اکثر مردان به تاخیر انداختن درمان سرطان را به شروع فوری درمان ترجیح می دهند. این وضعیت مراقبت فعال نامیده می شود.

در حین مراقبت فعال، علائم حاکی از بدتر شدن سرطان به طور دقیق پایش می شوند. در صورت مشاهده بدتر شدن سرطان درمان پروستات شروع خواهد شد.

مراقبت فعال معمولا برای مردانی در نظر گرفته می شود که دارای احتمال خطر کم و سرطانی با سطح پایین هستند که در صورت نشان دادن علائم بدتر شدن می تواند به طور موضعی درمان شود.

انجمن سرطان شناسی بالینی آمریکا از توصیه های مرکز مراقبت سرطان انتاریو در ارتباط با مراقبت فعال حمایت می کند. از آنجایی که سرطان در اکثر افراد دارای نمره گلیسون ۶ یا پایین تر به فراتر از ناحیه پروستات سرایت نکرده است، این مرکز مراقبت فعال را به این افراد توصیه می کند.

گاهی اوقات، مراقبت فعال می تواند یک گزینه برای مردان دارای نمره گلیسون ۷ نیز باشد. همچنین استفاده از ارزیابی ژنومی جهت تعیین مناسب بودن مراقبت فعال برای مرد مبتلا به سرطان پروستات هم اکنون دارای رشدی فزاینده است.

در روش مراقبت فعال چه آزمایش هایی توصیه می شود؟

انجمن سرطان شناسی بالینی آمریکا جهت مراقبت فعال انجام این برنامه آزمایشات را توصیه می کند:

آزمایش PSA هر ۳ تا ۶ ماه

آزمایش دیجیتال مقعدی حداقل یکبار در سال

یک نمونه برداری دیگر از پروستات ظرف ۶ تا ۱۲ ماه سپس نمونه برداری حداقل هر ۲ تا ۵ سال

در صورتی که نتایج آزمایشات انجام شده در حین مراقب فعال حاکی از پیشرفت یا انتشار بیشتر سرطان و ایجاد درد یا انسداد مجاری ادراری توسط آن باشند، بیمار باید درمان خود را شروع کند.

✅ انتظار هوشیارانه

این مورد می تواند یک گزینه درمانی برای افراد بسیار مسن تر و آنهایی باشد که یک بیماری یا وضعیت مهلک دیگر نیز دارند و امید به زنده ماندن آنها کمتر از ۵ سال می باشد. در انتظار هوشیارانه، آزمایشات روتین PSA، آزمایش دیجیتال مقعدی و نمونه برداری ها معمولا انجام نمی شوند.

در صورتی که بیمار علائم سرطان پروستات مانند درد یا انسداد مجاری ادرار را نشان دهد، ممکن است جهت درمان آن علائم به درمان نیاز باشد. این ممکن است شامل درمان با محرومیت از آندروژن نیز شود.

مردانی که مراقبت فعال را شروع کرده اما امید به زنده ماندن آنها کم است ممکن است جهت اجتناب از انجام آزمایشات و نمونه برداری های تکراری درمان خود را به انتظار هوشیارانه تغییر دهند.

پزشکان باید در قضاوت درباره بیماری محتاط باشند. به عبارت دیگر، پزشکان باید جهت تعیین مناسب بودن انتظار هوشیارانه یا مراقبت فعال برای یک فرد تا جایی که امکان دارد اطلاعات بیشتری درباره بیماری های دیگر و امید به زندگی او بدست آورند.

علاوه بر آن، بسیاری از پزشکان قبل از تجویز مراقبت فعال برای یک بیمار مدت کوتاهی پس از تشخیص جهت تایید قرار داشتن سرطان در مراحل ابتدایی و رشد آهسته آن نمونه برداری دیگری را درخواست می دهند.

در هر زمانی اطلاعاتی جدید بدست می آیند و مهم است که مردان جهت گرفته شدن بهترین تصمیمات درمانی، پزشکان خود را از این اطلاعات تازه با خبر سازند.

درمان های موضعی سرطان پروستات

درمان های موضعی، روش هایی هستند که سرطان های محدود و موجود در یک منطقه خاص را درمان می کنند. چنین درمان هایی شامل جراحی و پرتو درمانی می شوند. در مردانی که ابتلا به سرطان پروستات با مراحل اولیه تشخیص داده شده است، درمان های موضعی می توانند سرطان را به طور کامل درمان کنند.

در صورتی که سرطان به بیرون از غده پروستات انتشار یافته باشد ممکن است به دیگر انواع درمان ها به نام درمان های سیستمی جهت از بین بردن کامل سلول های مستقر در دیگر نواحی بدن نیاز باشد.

✅ جراحی سرطان پروستات

جراحی به برداشت تومور و مقداری از بافت سالم اطراف آن در حین یک عمل می گویند. این کار جهت برداشتن تومور قبل از انتشار آن به بیرون از پروستات انجام می شود. جراح آنکولوژیست پزشکی است که در درمان سرطان به وسیله جراحی تخصص دارد.

یک اورولوژیست یا آنکولوژیست اورولوژی (سرطان شناس مجاری ادرار) به عنوان جراح آنکولوژیست در درمان سرطان پروستات نقش ایفا می کند. این نوع از سرطان به سطح بیماری، سلامت عمومی فرد و عوامل دیگر بستگی دارد.

گزینه های جراحی شامل موارد زیر می شوند:

پروستاتکتومی رادیکال (باز)

پروستاتکتومی رادیکال، برداشتن کامل غده پروستات به همراه غدد وزیکول سمینال به وسیله جراحی می باشد. عقده های لنفاوی در ناحیه لگن نیز می توانند برداشته شوند.

این عمل خطر تاثیر بر عملکرد جنسی فرد را دارد. در صورت امکان با انجام جراحی حفظ عصب و از طریق اجتناب از آسیب رساندن به اعصاب مرتبط با نعوظ و ارگاسم، می توان شانس محفوظ ماندن عملکرد جنسی فرد را پس از جراحی افزایش داد.

حتی در صورت قطع شدن عصب ها ارگاسم می تواند رخ دهد زیرا این موارد دو پروسه جداگانه را طی می کنند. بی اختیاری ادرار نیز یک عارضه جانبی و بالقوه پروستاتکتومی رادیکال می باشد.

جهت کمک به داشتن عملکرد طبیعی جنسی، مردان می توانند از داروها، ایمپلنت های آلت یا آمپول ها استفاده کنند. گاهی اوقات، انجام یک جراحی دیگر می تواند بی اختیاری ادرار را درمان کند.

ارکیدکتومی دو طرفه

ارکیدکتومی دو طرفه برداشت دو بیضه از طریق جراحی می باشد. این عمل در قسمت درمان های سیستمی که در پایین آمده است توضیح داده می شود.

قبل از جراحی فرد باید در ارتباط با عوارض جانبی احتمالی مرتبط با عمل جراحی که قرار است انجام دهد با تیم درمان گفتگو کند.

پروستاتکتومی لاپاراسکوپیک یا رباتیک

این نوع جراحی بسیار کم تهاجم تر از پروستاتکتومی رادیکال بوده و دوره بهبود کوتاه تری نیز دارد.در این عمل یک دوربین و چند ابزار از طریق یک سوراخ که از قبل بر روی شکم بیمار ایجاد شده است وارد می شوند. سپس جراح ابزارهای رباتیک را جهت برداشتن غده پروستات و مقداری از بافت سالم اطراف آن هدایت می کند.

به طور کلی، پروستاتکتومی رباتیک خونریزی و درد کمتری ایجاد می کند اما با این حال عوارض جانبی ادراری و جنسی آن می توانند مشابه پروستاتکتومی رادیکال یا باز باشند.

فرد باید در ارتباط با ارائه شدن این فرایند درمانی توسط مرکز درمانی و مقایسه نتایج آن با پروستاتکتومی رادیکال یا آزاد با پزشک خود گفتگو کند.

 

دکتر ولی پور

متخصص اورولوژی در سعادت آباد


برچسب: #درمان-سرطان،#علت-سرطان،#سرطان-پروستات،#درمان-سرطان-پروستات،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۷ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۵۸:۱۸ توسط:سلامت پدیا موضوع: نظرات (0)