salamatpediaco@gmail.com salamatpediaco@gmail.com .

salamatpediaco@gmail.com

رسيدگي به دندان در بارداري

دندانپزشكي مادران باردار و سوالات مربوط به مسائل دندانپزشكي براي زنان باردار اهميت زيادي دارد. معاينه‌ي ساليانه و رسيدگي‌هاي پيشگيرانه نه تنها كاملاً ايمن هستند، بلكه توصيه هم مي‌شوند. افزايش سطح هورمون‌ها در دوران بارداري منجر به تورم و خونريزي لثه‌ها مي‌شود و غذاهاي باقي‌مانده در فاصله‌ي بين دندان‌ها و لثه‌ها هم باعث افزايش تحريكات لثه‌ها مي‌شود.

رسيدگي به دندان‌ها به منظور پيشگيري در دوره‌ي بارداري براي اجتناب از عفونت‌هايي مانند عفونت لثه در زنان باردار كه مي‌توانند با زايمان زودرس در ارتباط باشند، از جمله كارهاي ضروري در اين دوران است.

رسيدگي‌هاي منظم به دندان در دوران بارداري

رسيدگي به دندان‌ها مانند پركردن حفره‌هاي دنداني و روكش كردن، براي كاهش شانس عفونت بايد مورد توجه قرار گيرند. براي انجام چنين كارهايي در دوران بارداري، سه‌ماهه‌ي دوم بهترين زمان است. در سه‌ماهه‌ي سوم براي شما خيلي سخت است كه به مدت طولاني روي تخت دراز بكشيد.

ايمن‌ترين اقدام دندانپزشكي براي مادر باردار موكول كردن تمامي كارهاي غيرضروري مربوط به دندان‌ها ، به بعد از زايمان است. با اين حال، گاهي اوقات كارهاي اورژانسي مثل درمان ريشه‌ي دندان يا كشيدن دندان، لازم است. درمان‌هاي گزينشي و اختياري مانند سفيد كردن و ديگر روش‌هاي زيبايي دنداني، بايد به بعد از تولد نوزاد موكول شوند. بهترين تصميم اين است كه چنين كارهايي را وقتي باردار هستيد به تعويق بيندازيد و جنين خود را از خطر‌هاي بالقوه، حتي اگر خيلي كم باشند هم، دور نگهداريد.

چه داروهايي براي مادران باردار مي تواند استفاده شود؟

يكي ديگر از نگراني‌هاي مرتبط به بارداري مربوط به داروها و مواد شيميايي مورد استفاده در طول درمان است، در باب داروهاي مورد استفاده دندانپزشكي براي مادران باردار و در مورد اثرات جانبي و آسيب‌زاي اين داروها مطالعات متناقضي وجود دارد. سه دسته دارو در درمان هاي دندانپزشكي مادران باردار استفاده مي شود كه با هم آن ها را بررسي مي كنيم.

بي‌حسي

داروهاي بي‌حسي كه دندانپزشكان براي زنان باردار استفاده مي‌كنند كاملاً بي‌خطر هستند با اين حال، دوز داروي مورد استفاده براي زنان باردار در كمترين حد ممكن است.

خطر فليپرسين

داروهاي بي‌حسي حاوي فليپرسين نبايد در دوران بارداري مورد استفاده قرار بگيرند زيرا اين ماده‌ي شيميايي عروق را تنگ مي‌كند. تنگي عروق مادر مي تواند خون رساني به جفت را مختل كرده و در مواردي موجب سقط جنين شود.

ليدوكائين

ليدوكائين (دسته‌ي B) رايج‌ترين داروي مورد استفاده در دندانپزشكي است كه بعد از مصرف امكان دارد از جفت عبور كرده و به جنين برسد. به همين علت در صورتي كه درمان دندانپزشكي اورژانسي پيش بيايد، ميزان استفاده از داروي بي‌حسي بايد در كمترين حالت ممكن باشد و البته همچنان بتواند بي‌حسي ايجاد كند. در صورتي كه احساس درد كرديد، آن وقت بايد دوز دارو را كمي افزايش داد.

آنتي‌بيوتيك‌ها

براي جلوگيري از عفونت دندان‌ها معمولاً از آنتي‌بيوتيك استفاده مي‌شود. مي‌توان از آنتي‌بيوتيك‌هايي مانند پنيسيلين، آموكسي‌سيلين و كليندامايسين، كه در دسته‌ي B و ايمن براي بارداري هستند، در دوران بارداري با تجويز پزشك استفاده كرد.

مواد شيميايي ديگر

 نه شوينده‌ي دهاني مورد استفاده در طول درمان (معمولاً سديم هيدروكلريد يا نوعي سفيدكننده) و نه مواد پركننده هيچ كدام خطري براي جنين ندارند.

آرامش مادر كليد درمان موفق

وقتي شما آسوده باشيد، ميزان فشار و استرس روي شما و جنينتان هم كم خواهد بود. همچنين، هرچقدر آرام‌تر باشيد، داروي بي‌حسي بهتر عمل مي‌كند.

 

 

دكتر سمانه شيراني متخصص دندانپزشك در شمال تهران


برچسب: #دندانپزشكي-در-بارداري، #دندان-درد، #زنان-باردار،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۶:۱۲ توسط:سلامت پديا موضوع: نظرات (0)

تزريق ژل لب

 اغلب فيلر هاي لب بين 6 تا 8 ماه ماندگاري داشته و اغلب افراد جهت حفظ و بهبود نتايج فيلر ها هر 6 تا 12 ماه اين فرايند را انجام مي دهند. اين مسئله كاملا به بودجه و نوع ظاهر دلخواه فرد بستگي دارد. فيلر هاي لب با هدف افزايش حجم و بهبود شكل لب ها استفاده مي شوند.

اثرات اين فيلر ها تقريبا 6 تا 12 ماه ماندگاري دارد. فيلر هاي لب متعددي در بازار وجود دارند كه به تاييد سازمان غذا و داروي آمريكا (FDA) رسيده و هر كدام مزايا و معايب خاص خود را دارد.

برجسته سازي لب ها يك فرايند زيبايي است كه مي تواند در دستيابي به لب هايي حجيم تر و داراي شكل مناسب تر به فرد كمك كند. يكي از رايج ترين روش هاي برجسته سازي لب تزريق فيلر لب مي باشد.

در اين فرايند از فيلر هاي پوستي همچون هيالورونيك اسيد استفاده شده تا حجم لب ها به صورت موقت افزايش پيدا كند. هيالورونيك اسيد ماده اي است كه به صورت طبيعي در بدن انسان يافت شده و جايگزين كلاژن مي شود. اين فيلر به دليل ايمني و ماندگاري بالاتر به عنوان فيلر انتخابي به كار گرفته مي شود.

هدف از تزريق ژل لب

انتخاب بهترين مارك ژل براي تزريق لب ، و حتي انتخاب ميان محصولات مختلف يك برند، كاري پيچيده است. چرا كه هر كدام از اين محصولات ويژگي هاي منحصر به فردي دارند كه مي تواند آنها را به گزينه برتر براي شرايط خاص شما تبديل كند. ما تلاش كرديم تا در ادامه بهترين محصولات ژل لب  براي فرم دهي لب و افزايش حجم لب ها و از بين بردن چين و چروك خط لبخند براي شما گردآوري كنيم.

اولين موردي كه فرد بايد در هنگام دريافت فيلر لب به آن توجه كند نوع ظاهري است كه به داشتن آن علاقه دارد.

هدف از تزريق فيلر هاي لب

آيا تمايل داريد خط لب مشخصي داشته باشيد يا مايل به داشتن لب هايي با ظاهر حجيم تر هستيد؟

پاسخ دادن به اين سوال در انتخاب نوع فيلر مناسب به فرد كمك مي كند.

قبل از ملاقات با پزشك بايد سوالات زير را از خود پرسيد:

به داشتن چه نوع ظاهري علاقه دارم؟

آيا تمايل دارم خط لبي مشخص و واضح داشته باشم؟

آيا تمايل دارم لب هايم ظاهري پر و بزرگ تر داشته باشند؟

انتخاب نوع مواد تزريقي

در هنگام انتخاب نوع ماده تزريقي، شناخت گزينه هاي مختلف اهميت دارد. انواع فيلر هاي لب، از مواد اوليه مختلفي درست مي شوند و طول عمر هاي مختلفي دارند. ژل لب يا فيلر هاي لب را مي توان به دو خانواده اصلي تقسيم كرد :

فيلر هاي لب كلاژن

كلاژن متداول ترين ساختار پروتئيني در بدن است و اكثر بافت هاي پيوندي بدن بر پايه كلاژن ساخته مي شوند. از نظر تاريخي، اين ماده رايج ترين فيلر لب مي باشد. با اين حال، به دليل ماندگاري نه چندان زياد امروزه به ندرت از اين فيلر استفاده مي شود. علاوه بر آن، كلاژن در بسياري از افراد واكنش هاي حساسيتي ايجاد مي كند.

ژل لب هيالورونيك اسيد

امروزه ژل هاي هيالورونيك اسيد HA به صورت گسترده در فرايند هاي افزايش حجم و مشخص كردن خط لب ها به كار گرفته مي شوند. هيالورونيك اسيد ماده اي ژله مانند است كه توسط باكتري ها ساخته مي شود. اين ماده با متصل شدن به مولكول هاي آب در پوست، حجم لب ها را افزايش مي دهد. اين فيلر ها به آرامي جذب شده و جهت دستيابي به ظاهر دلخواه مي توان آن ها را غليظ يا رقيق تر كرد.

در حالي كه ژل هاي تزريقي لب خصوصيات مشتركي دارند اما داراي تفاوت هاي اندك و مهمي نيز هستند كه دانستن آن ها مفيد است.

 

انتخاب ژل لب

انتخاب فيلر مناسب براي هر فرد، به عوامل زيادي چون هدف از تزريق، فرم دلخواه نهايي، سن، ميزان چين و چروك پوست، حجم بافت لب فعلي، سابقه تزريق فيلر، حساسيت هاي دارويي و … بستگي دارد. اما اگر بخواهيم به زبان ساده بر اساس هدف شما از تزريق، فيلر ها را پيشنهاد دهيم، مي توانيد راهنماي زير را ارائه دهيم :

اگر ميخواهيد خط لب شما بهتر ديده شود : رستيلن سيلك

اگر افزايش حجم و پر شدن لب براي شما اهميت دارد : رستيلن و رستيلن ال يا ژوودرم اولترا

اگر به دنبال از بين بردن خطوط و چروك هستيد : ژوودرم وولبلا

هشدار

اين راهنما، صرفا جهت آشنايي شما عزيزان با انواع فيلر است و نمي تواند مبناي انتخاب براي شما قرار بگيرد. براي انتخاب روش مناسب، بايد با مشاور پوست و مو و زيبايي خود مشورت كنيد و با سنجش گزينه ها بهترين روش را براي خود برگزينيد.

افزايش ماندگاري ژل لب

همانطور كه قبلا گفته شد، تزريق هر كدام از انواع فيلر هاي لب راه حلي موقت است كه معمولا ظرف 6 تا 12 ماه جذب بدن مي شود. با اين حال، اقداماتي وجود دارند كه مي توانند سبب افزايش ماندگاري اثرات اين فيلر ها شوند:

از محصولات ضد آفتاب استفاده كنيد

قرار گرفتن بيش از حد در معرض اشعه هاي فرابنفش نور خورشيد تاثير نامطلوبي بر پوست و نتايج حاصل از تزريق فيلر هاي لب خواهد داشت. افراد بايد با استفاده از مواد ضد آفتاب با كيفيت آسيب هاي ناشي از نور خورشيد را به حداقل برسانند. علاوه بر آن، در هر زمان ممكن بايد از كلاه استفاده كرده و از قرار گرفتن در معرض نور مستقيم خورشيد در ساعات اوج تابش اجتناب كرد.

پوست خود را مرطوب نگه داريد

رطوبت براي سلامت سلول هاي پوست حياتي بوده و مي تواند نتايج حاصل از تزريق فيلر هاي لب را بهبود بخشد. افراد بايد جهت مرطوب نگه داشتن پوست خود در طول روز مقادير فراواني آب نوشيده و از يك مرطوب كننده مناسب استفاده كنند.

آرامش داشته باشيد

استرس سبب آزاد سازي هورمون كورتيزول مي شود. اين هورمون فرايند پيري را سرعت بخشيده و هيالورونيك اسيد را با سرعت بالاتري مي شكند.

 

 

پوست پديا مرجع تخصصي مشاوره پوست و مو

زير نظر دكتر گيتا مجيد زاده و دكتر نابت تاجمير رياحي


برچسب: #تزريق-ژل-لب، #ژل-لب، #فيلر-لب،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۹:۴۵ توسط:سلامت پديا موضوع: نظرات (0)

فوايد ماساژ ورزشي

چندين عنصر كليدي در خصوص ماساژ ورزشي وجود دارد:

تحرك و انعطاف‌پذيري

ورزشكاران و افراد حرفه‌اي اغلب بيش از حد ورزش مي‌كنند و اين باعث خشكي و سفت شدن عضلات مي‌شود. ماساژ ورزشي مي‌تواند عضلاتي را كه به شدت تحت فشار هستند ريلكس كند و انعطاف‌پذيري بيش‌تري به عضلات بخشد. استفاده از ماساژ ورزشي پيش از رقابت، مي‌تواند عضلات را ريلكس كند و منجر به افزايش انعطاف‌پذيري و درنتيجه، كاركرد و بازده‌ي بهتر شود.

كوتاه شدن دوره‌ ريكاوري

ورزش و رقابت براي بدن استرس‌زا است و اگر احتياطات لازم به درستي اجرا نشود، مي‌تواند باعث آسيب‌ديدگي بدن شود. ماساژ ورزشي براي بدني كه با چنين استرسي مواجه است مي‌تواند بسيار عالي باشد و باعث پيشگيري از آسيب شود.

دريافت يك ماساژ صحيح باعث افزايش جريان خون و لنف مي‌شود كه هر دو در فرآيند طبيعي التيام و ريكاوري بدن دخيل هستند و باعث افزايش سرعت دفع مواد زائد و بهبود سلامت بدن مي‌گردند. تورم و التهابات مربوط به فعاليت‌هاي ورزشي هم كاهش پيدا مي‌كند. اسكار ناشي از آسيب‌هاي ورزشي هم در اثر ماساژ كم مي‌شود.

تامين اكسيژن و مواد مغذي

وجود جريان خون به سمت عضلات براي ايجاد بافت‌هاي جديد و افزايش مقاومت و بنيه بسيار حياتي است و ماساژ مي‌تواند با افزايش جريان خون به بافت‌ها، منجر به افزايش دسترسي به اكسيژن و مواد مغذي شود.

كمك به دفع مواد حاصل از ورزش

اسيد لاكتيك و اوريك اسيد از فرآورده‌هاي جانبي طبيعي تمرينات ورزشي هستند. با استفاده از ماساژ ورزشي مي‌توان با افزايش جريان خون و لنف به سمت عضلات از ميزان اين مواد فرعي كاست و باعث دفع مواد زائد شد.

فوايد روانشناختي

در مورد ورزش و روانشناسي خيلي زياد صحبت شده است. اما هنوز هم خيلي از افراد نمي‌توانند ارزش ماساژ در ورزش را درك كنند و نمي‌دانند كه چطور يك ماساژ باكيفيت همراه با ورزش مي‌تواند منافع بيش‌تري از فعاليت فيزيكي صرف داشته باشد. بدن و ذهن به يك اندازه قوي هستند، پس داشتن يك ذهن و روان قوي كه آرام و متمركز است يك نكته‌ي كليدي در رقابت‌هاي ورزشي مهم به شمار مي‌رود. ورزشكاري كه دچار استرس است، نمي‌تواند به اندازه‌ي ورزشكاري با ذهن آرام و باز، توانايي‌هاي خود را نشان دهد.

كاهش درد

درد بدن نشان مي‌دهد عضلات بدن تحت فشار و كار زياد هستند و اين وضعيت مناسبي از لحاظ سلامتي نيست. ماساژ، جريان خون و لنف را در سراسر بدن افزايش مي‌دهد و به اين ترتيب، فرآيند توانبخشي و ترميم آسيب‌ها هم سرعت پيدا مي‌كند. همچنين ماساژ مي‌تواند دردهاي ناشي از اسپاسم و كرامپ‌هاي عضلاني را كه يار هميشگي ورزش‌هاي قهرماني هستند، كاهش دهد.

درمان اسپاسم عضلات با ماساژ

در ابتدا، هر چيزي را كه باعث اسپاسم عضلات مي‌شود متوقف كنيد، سپس:

به آرامي ماهيچه‌ي منقبض را بكشيد و ماساژ دهيد.

ماهيچه را در حالت كشيده نگه داريد تا اين كه اسپاسم برطرف شود.

روي ماهيچه‌ي دردناك/حساس از سرما و روي ماهيچه‌ي سفت/منقبض از گرما استفاده كنيد.

اگر اسپاسم ماهيچه خيلي شديد است، به طور مكرر اتفاق مي‌افتد، خيلي كم به درمان جواب مي‌دهد، و دليل واضحي براي آن پيدا نمي‌شود، حتماً به پزشك مراجعه كنيد. اين اسپاسم‌ها ممكن است ناشي از بيماري يا مشكل زمينه‌اي خاصي باشند.

ماساژ لاغري

بيش از 80 درصد زنان بالاي 20 سال داراي سلوليت هستند. سلوليت ناشي از مسائل هورموني، متابوليك يا ديگر موارد است اما لزوماً ارتباطي با وزن زياد ندارد. گاهي اوقات، ورزش‌هاي خاص و رژيم هم نمي‌تواند ظاهر حفره حفره‌ي سلوليت را در برخي بخش‌هاي بدنمان از بين ببرد و نياز است كه توسط ماساژ متابوليسم بدن را تسريع كنيم تا چربي‌هاي سطحي از بين بروند.

در طول ماساژ لاغري Kocoon، چندين تكنيك ماساژ لاغري روي شما اجرا مي‌شود، از مالش و ماساژ گرفته تا ضربه زدن و ماساژ بافت زيرپوستي. هدف اين تكنيك‌ها اين است كه كيسه‌هاي چربي را تخريب كنند و اين باعث كاهش ظاهر حفره حفره‌اي سلوليت مي‌شود. تراپيست با استفاده از ماساژ مخصوص مي‌تواند جريان خون و لنف را در سراسر بدن شما افزايش دهد.

ماساژ پا

در پايان يك روز طولاني، بسياري از افراد خيلي دوست دارند پاهايشان ماساژ داده شود. ماساژ پا مي‌تواند باعث آرامش و تسكين دردهاي عضلاني شود.

ماساژ پا يك راه عالي براي توجه خاص به فرد است و كمك مي‌كند بعد از يك روز طولاني خستگي از تنش به در رود. همچنين مي‌تواند به درمان مشكلاتي مانند سردرد، بي‌خوابي، و استرس هم كمك كند. اول روي پا، پاشنه، كف و پنجه‌ي پا را ماساژ دهيد. همچنين مي‌توانيد روي قوزك پا، كف و نقاط فشار هم از ماساژ استفاده كنيد تا هر گونه گرفتگي و فشار رها شود و تجربه‌ي ماساژ خوبي براي فرد به جا بماند.

 

 

باشگاه ورزشي بانوان مدرن | يوگا | تي آر ايكس | ايروبيك | فيتنس

 


برچسب: #ماساژ-ورزشي، #ماساژ-درماني، #ماساژ-لاغري،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۰۳:۵۳ توسط:سلامت پديا موضوع: نظرات (0)

درمان زگيل با ليزر

زگيل تناسلي يك بيماري منتقل شونده جنسي است كه توسط ويروس پاپيلوماي انساني يا HPV ايجاد مي شود. 

 زگيل هاي تناسلي را مي توان به وسيله انجماد يا داروهاي موضعي درمان كرد. اين روش هاي درماني ويروس HPV را از بين نبرده و حتي در صورت عدم حضور زگيل ها باز هم احتمال انتقال بيماري از فرد درمان شده به افراد ديگر وجود دارد. افراد بايد جهت انتخاب بهترين گزينه درماني با پزشك خود مشورت كنند.

درمان زگيل تناسلي با ليزر

بسته به تعداد زگيل ها و وسعت ناحيه درمان، امكان دارد از بي حسي موضعي يا بيهوشي عمومي استفاده شود. ويروس HPV علاوه بر ايجاد زگيل هاي تناسلي سبب بروز تغييرات غير طبيعي در سلول هاي دهانه رحم نيز مي شود.

چنين تغييراتي به روش متفاوتي با زگيل هاي تناسلي درمان مي شوند. امكان دارد پزشكان جهت درمان اين بيماري انواع مشخصي از جراحي ها را پيشنهاد دهند. از جمله اين جراحي ها مي توان به جراحي با ليزر اشاره كرد.

موارد قابل انتظار پس از جراحي با ليزر CO2

مدت بهبودي بسته به محل و تعداد زگيل هاي درمان شده متفاوت است. فرايند التيام معمولا ۲ تا ۴ هفته به طول مي انجامد. افرادي كه تحت جراحي با ليزر قرار گرفته اند بايد در صورت بروز هر كدام از موارد زير با پزشك خود تماس گيرند:

خونريزي كه بيشتر از يك هفته ادامه پيدا كند.

تب

درد شديد

بوي بد يا ترشحات زرد رنگ كه مي تواند بيانگر ابتلا به عفونت باشد.

تا زماني كه زخم ها به طور كامل التيام نيافته اند بايد از برقراري رابطه جنسي اجتناب كرد. اين زخم ها بسته به ناحيه درمان شده ظرف ۱ تا ۳ هفته التيام مي يابند.

آيا ليزر زگيل تناسلي درد دارد؟

در حين درمان با استفاده از ليزر شما ممكن است درد كمي مانند احساس گزش احساس كنيد وليبعد از ليزر  شما دردي را تجربه نخواهيد كرد.

 

مركز آموزش و درمان بيماري هاي جنسي

متخصص پزشكي اجتماعي و طب پيشگيري


برچسب: #درمان-زگيل، #درمان-زگيل-با-ليزر، #زگيل-تناسلي،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۲۹:۴۸ توسط:سلامت پديا موضوع: نظرات (0)

شرايط تبديل گواهينامه رانندگي خارجي

شرايط آزمون هاي جاده اي يا شهري G2

آزمون شهري مهارت هاي رانندگي فرد را در ترافيك و هدايت وسيله نقليه بررسي مي كند. در اين آزمون توانايي هاي فرد در زمينه پيروي از قوانين جاده و انجام فنون رانندگي ايمن ارزيابي خواهند شد. پس از آنكه فرد احساس كرد مي تواند به صورت ايمن رانندگي كرده و اعتماد كافي را جهت شركت در آزمون دارد مي تواند از طريق اينترنت، تلفن يا مراجعه حضوري به هر كدام از مراكز آزمون رانندگي در اين آزمون شركت كند.

فرد بايد وسيله نقليه مناسبي را براي آزمون شهري به همراه بياورد. اين وسيله بايد داراي شرايط كاركردي مناسب، پلاك و بيمه باشد.

در صورتي كه فرد در سطح ۱ قرار داشته باشد، بايد يك راننده ديگر نيز به همراه خود به مركز آزمون رانندگي بياورد.

در صورتي كه فرد راننده سطح ۲ مي باشد، بايد آمادگي رد شدن در آزمون را داشته و راه جايگزيني براي بازگشتن به خانه داشته باشد.

به همراه داشتن هر گونه حيوان خانگي يا مسافر ديگر در حين آزمون رانندگي مجاز نيست.

مربي رانندگي، دوستان، آشنايان و مترجمان در حين آزمون رانندگي قادر به همراهي فرد نخواهند بود.

تمامي آزمون هاي شهري داراي يك بازه زماني مشخص هستند. قبل از شروع آزمون، فرد امتحان گيرنده مدت زمان آزمون را به امتحان دهنده اطلاع مي دهد.

در حين آزمون شهري انجام هيچ گونه فعاليت غير قانوني از فرد درخواست نخواهد شد.

فرد امتحان گيرنده آزمون را براي امتحان دهنده توضيح داده و امتحان دهنده بايد از دستورات او پيروي كند.

فرد امتحان گيرنده اجازه ندارد امتحان دهنده را در حين آزمون راهنمايي كند.

هر گونه سوال، بايد قبل از شروع آزمون از امتحان گيرنده پرسيده شود.

امكان استفاده از سيستم هاي كمكي رانندگي در آزمون شهري وجود ندارد. از جمله اين سيستم ها مي توان به كروز كنترل، سيستم پارك خودكار، دوربين هاي عقب و… اشاره كرد.

در حين آزمون شهري، فرد بايد بدون تكيه بر سيستم هاي كمكي رانندگي، مهارت هاي مناسبي را در زمينه هدايت وسيله نقليه از خود نشان دهد. در انتهاي هر آزمون، فرد امتحان گيرنده گزارشي كامل از مهارت ها و اشتباهات فرد به او ارائه خواهد داد. در صورت رد شدن در آزمون، گزارش نشان خواهد داد كه فرد به تمرين بيشتري احتياج دارد. پس از تمرين بيشتر، فرد مي تواند برگزاري يك آزمون مجدد را برنامه ريزي كند. بين هر دو آزمون بايد حداقل ۱۰ روز فاصله وجود داشته باشد.

لوازم مورد نياز براي آزمون G2

قبل از شركت در آزمون نهايي G2 فرد بايد تجربه رانندگي در بزرگراه و رانندگي با سرعت حداقل ۸۰ كيلومتر بر ساعت را داشته باشد. قبل از شركت در آزمون، فرد بايد يك اظهارنامه درباره تجربه رانندگي خود در بزرگراه پر كرده و آن تجربه را توصيف كند. موارد زير را در هنگام امتحان با خود به همراه داشته باشيد:

يك وسيله نقليه با شرايط كاركردي مناسب

پول جهت پرداخت هزينه ها

عينك يا لنز هاي تماسي (در صورت نياز در هنگام رانندگي)

حداقل نيم ساعت قبل از آزمون شهري در محل حضور داشته باشيد.

انواع گواهينامه رانندگي در كانادا

در كانادا بيش از ۱۵ مدل گواهينامه رانندگي صادر مي شود كه با ارزشترين آنها كمترين عدد را دارد. تمامي انواع گواهينامه رانندگي كانادا عبارت اند از:

دسته A يا ۱

افراد مي توانند علاوه بر وسايل نقليه مجاز در دسته هاي D و G، هر گونه كاميون يا يدك كش را نيز برانند.

دسته B يا ۲

افراد مي توانند اتوبوس هاي مدرسه و وسايل نقليه مجاز در دسته هاي C، D، E، F و G را برانند.

دسته C يا ۳

افراد علاوه بر وسايل نقليه مجاز در دسته هاي D، F و G مي توانند هر گونه اتوبوس معمولي را نيز برانند.

دسته D يا ۴

افراد علاوه بر وسايل نقليه مجاز در دسته G، مي توانند هر گونه وسيله نقليه با وزن مشخص يا مجموع (به همراه بار) بيش از ۱۱ تن را برانند. در صورت راندن يدك كش، وزن وسيله يدك شده نبايد بيش از ۴.۶ تن باشد.

دسته E يا ۵

افراد علاوه بر وسايل نقليه مجاز در دسته F و G، مي توانند هر گونه اتوبوس مدرسه با حداكثر ظرفيت ۲۴ نفر را برانند.

دسته F يا ۶

افراد علاوه بر وسايل نقليه مجاز در دسته G، مي توانند هر گونه آمبولانس يا اتوبوس عادي با حداكثر ظرفيت ۲۴ نفر را برانند.

دسته G يا ۷

افراد مي توانند هر گونه خودرو، ون يا كاميون هاي كوچك را برانند. يدك كش هايي كه وزن مجموع ۱۱ تن داشته و وزن وسيله يدك شده كمتر از ۴.۶ تن مي باشد، در دسته G قرار مي گيرند. وانت هايي كه اتاقكي با وزن بيش از ۴.۶ تن را يدك كشيده اما وزن مجموع آن ها از ۱۱ تن تجاوز نمي كند نيز در دسته G قرار مي گيرند.

دسته G1

سطح يك گواهينامه رانندگي مي باشد. افراد مي توانند به همراه يك فرد داراي گواهينامه دسته G كه حداقل ۴ سال تجربه رانندگي دارد به رانندگي بپردازند. رانندگي اين افراد بايد تحت شرايط مشخصي باشد.

دسته G2

سطح دوم گواهينامه رانندگي مي باشد. دارندگان مي توانند بدون همراهي فرد داراي گواهينامه دسته G و تحت شرايط مشخصي به رانندگي بپردازند.

دسته M يا ۸

افراد مي توانند هر گونه موتورسيكلت را برانند. از جمله اين موارد مي توان به موتور هاي سه چرخ، موتور هاي گازي و موتور هاي داراي سرعت محدود اشاره كرد. دارندگان اين گواهينامه مي توانند وسايل نقليه دسته G را نيز برانند اما اين رانندگي تحت قوانين دسته G1 خواهد بود.

دسته M1

سطح اول گواهينامه موتورسيكلت مي باشد. دارندگان مي توانند تحت شرايط مشخصي به رانندگي بپردازند.

دسته M2

سطح دوم گواهينامه موتورسيكلت مي باشد. افراد فقط در صورتي كه سطح الكل خونشان صفر باشد مجاز به رانندگي هستند. دارندگان اين گواهينامه مي توانند وسايل نقليه دسته G را نيز برانند اما اين رانندگي تحت قوانين دسته G1 خواهد بود.

دسته M كه داراي شرايط L هستند.

دارندگان فقط مجاز به راندن موتور سيكلت هاي گازي يا داراي محدوديت سرعت هستند.

دسته M2 كه داراي شرايط L هستند.

دارندگان فقط مجاز به راندن موتور سيكلت هاي گازي يا داراي محدوديت سرعت هستند.

دسته M كه داراي شرايط M هستند.

دارندگان فقط مجاز به راندن موتور سيكلت هاي سه چرخ هستند.

دسته M2 كه داراي شرايط M هستند.

دارندگان فقط مجاز به راندن موتور سيكلت هاي سه چرخ هستند.

براي عموم مردم و مهاجران دسته هاي ۷ و ۶ و ۵ مطلوب هستند.

مدارك شناسايي برا ي اخذ گواهينامه در كانادا

براي كسب گواهينامه رانندگي كانادا شما نياز به مدارك شناسايي معتبر داريد، مدارك شناسايي معتبر از ديد دولت كانادا :

مدارك شناسايي شهروندان كانادا

پاسپورت ( كانادايي يا خارجي)

كارت شهروندي كانادايي عكس دار

كارت گواهي امن سرخپوست هاي مقيم كانادا

كارت عكس دار ايالتي (اونتاريو و …)

مدارك شناسايي ساكنين دائمي

كارت اقامت دائم PR

گواهي سكونت Record of Landing  /  IMM1000

تائيديه اقامت دائم به همراه پاسپورت معتبر كشور مبدا شما

كارت عكس دار ايالتي (اونتاريو و …)

مدارك شناسايي ساكنين موقت

اجازه نامه تحصيلي / اعتبارنامه دانشجويي IMM 1442

اجازه نامه كاري / اعتبارنامه استخدامي IMM 1442

مدرك ثبت شده بازديدكننده بودن فرد

اجازه نامه سكونت موقت

ادعا نامه وضعيت پناهندگي IMM 1434

برگه عكس دار اظهارنامه به قصد گرفتن پناهندگي IMM 7703

گزارشي مطابق با قانون مهاجرت به كانادا، عكسدار

كارت عكس دار ايالتي (اونتاريو و …)

قوانين تبديل گواهينامه هاي خارجي در استان هاي كانادا

بسته به كشور مبدا، افراد مي توانند بدون گذراندن هر گونه امتحان رانندگي، گواهينامه خارجي خود را تحويل داده و يك گواهينامه رانندگي در كانادا دريافت كنند. افراد بايد زماني را جهت آشنايي با علائم جاده و قوانين رانندگي در استان جديد اختصاص دهند.

گرفتن گواهينامه رانندگي در استان آلبرتا

در صورت تمايل به اقامت و دريافت گواهينامه رانندگي در استان آلبرتا بايد به موارد زير توجه كنيد:

افراد مي توانند به مدت ۹۰ روز با گواهينامه اي كه در استان آلبرتا صادر نشده رانندگي كنند. پس از اين زمان بايد گواهينامه رانندگي اين استان را دريافت كنند.

انواع گواهينامه ها شامل موارد زير مي شوند:

دسته ۷: گواهينامه رانندگي ماشين و موتور سيكلت هاي گازي براي افراد تحت آموزش

دسته ۶: اين مورد گواهي كامل براي راندن موتورسيكلت و گواهي تحت آموزش براي تمامي وسايل نقليه موتوري است كه در دسته ۵ جاي مي گيرند.

دسته ۵: گواهينامه كامل جهت رانندگي موتورسيكلت هاي گازي و وسايل نقليه داراي دو محور (مانند خودرو ها)

دسته ۵ GDL: اين گواهينامه براي افرادي است كه آزمون شهري را گذرانده اما كمتر از ۲ سال تجربه رانندگي دارند. اين نوع گواهينامه ظوابط و جريمه هاي سخت تري دارد. براي مثال، سطح الكل خون فرد در هنگام رانندگي بايد ۰ درصد باشد.

كشور هاي مجاز تبديل گواهينامه

افرادي كه گواهينامه خود را از كشور هاي ذيل دريافت كرده اند مي توانند بدون گذراندن امتحان آيين نامه يا شهري، گواهينامه خود را با گواهينامه استان آلبرتا عوض كنند:

استراليا (دسته ۵ و ۶)

اتريش (دسته ۵)

بلژيك (دسته ۵)

فرانسه (دسته ۵)

آلمان (دسته ۵)

جزيره من (دسته ۵ و ۶)

ژاپن (دسته ۵)

هلند (دسته ۵)

جمهوري كره (دسته ۵)

سوييس (دسته ۵ و ۶)

تايوان (دسته ۵)

ايالات متحده (دسته ۵، ۶ و ۷)

انگلستان (اغلب، دسته ۵)

شرايط تبديل گواهينامه رانندگي خارجي

افراد براي اينكه گواهينامه استان آلبرتا را دريافت كنند بايد گواهينامه فعلي خود را تحويل دهند. جهت دريافت گواهينامه كامل دسته ۵ و نه دسته ۵ GDL، افراد بايد اثبات كنند كه بيش از ۲ سال تجربه رانندگي دارند. اين كار از طريق ارائه نامه اصالت گواهينامه و گواهي سوابق رانندگي كشور مبدا امكان پذير است.

در صورتي كه افراد گواهينامه خود را از يكي از كشور هاي ذكر شده در بالا دريافت نكرده باشند بايد جهت دريافت گواهي نامه دسته ۷ امتحان آيين نامه و سپس جهت دريافت گواهينامه دسته ۵ امتحان شهري را بگذرانند. در صورتي كه فرد فاقد دو سال تجربه رانندگي باشد يك گواهينامه دسته ۵ GDL دريافت مي كند و پس از تكميل دو سال رانندگي جهت دريافت گواهينامه دسته ۵ دوباره امتحان شهري را مي گذراند.

گواهينامه رانندگي در استان بريتيش كلمبيا

مرجع اعطا كننده گواهينامه رانندگي در اين استان سازمان بيمه استان بريتيش كلمبيا (ICBC) مي باشد. مهاجران تازه وارد مي توانند به مدت ۹۰ روز با گواهينامه اي كه در استان بريتيش كلمبيا صادر نشده رانندگي كنند. پس از اين زمان بايد گواهينامه رانندگي اين استان را دريافت كنند.

كشور هاي مجاز تبديل گواهينامه

افرادي كه گواهينامه خود را از كشور هاي مورد توافق اين استان دريافت كرده اند قادرند بلافاصله گواهينامه خود را با گواهينامه استان بريتيش كلمبيا عوض كنند. اين كشور ها عبارتند از:

اتريش

استراليا

فرانسه، آلمان

جزيره گرن زي

جزيره من

ايرلند

ژاپن

هلند

نيوزلند

كره جنوبي (به جز موتورسيكلت)

سوييس

تايوان (تنها براي خودرو هاي شخصي و نه موتورسيكلت)

انگلستان

ايالات متحده

شرايط تبديل گواهينامه رانندگي خارجي

دارندگان گواهينامه هاي صادر شده از كشور هاي فوق بايد مدارك شناسايي خود از جمله كارت اقامت دائم، ويزاي كار يا تحصيل را به همراه آورند. اين افراد جهت دريافت گواهينامه رانندگي استان بريتيش كلمبيا بايد گواهينامه فعلي خود را تحويل و برخي سوالات پايه را درباره ايمني جاده پاسخ دهند.

افرادي كه بيش از ۲ سال تجربه رانندگي دارند بلافاصله گواهينامه رانندگي دسته ۵ را دريافت خواهند كرد. افرادي كه فاقد ۲ سال تجربه هستند همانند موارد گفته شده در استان آلبرتا عمل خواهند كرد. رانندگي در كشور هاي خارجي در ۲ سال تجربه رانندگي لحاظ خواهد شد.

در صورتي كه كشور فرد جزو كشور هاي ذكر شده در بالا نباشد او بايد جهت كسب گواهينامه رانندگي آزمون آيين نامه و شهري را بگذراند. اولين مرحله چنين است كه او امتحان آيين نامه را در يكي از دفاتر ICBC گذرانده و بايد حداقل ۴۰ مورد از ۵۰ سوال را به درستي پاسخ دهد. سپس، از او امتحان شهري گرفته خواهد شد.

گواهينامه رانندگي در استان مانيتوبا

افراد مي توانند به مدت ۹۰ روز با گواهينامه اي كه در استان مانيتوبا صادر نشده رانندگي كنند. پس از اين زمان بايد گواهينامه رانندگي اين استان را دريافت كنند.

كشور هاي مجاز تبديل گواهينامه

افرادي كه گواهينامه خود را از كشور هاي ذيل دريافت كرده اند مي توانند بدون گذراندن امتحان آيين نامه يا شهري گواهينامه خود را با گواهينامه استان مانيتوبا عوض كنند:

استراليا (دسته ۵ و ۶)

اتريش (دسته ۵)

فرانسه (دسته ۵)

آلمان (دسته ۵)

ايرلند (دسته ۵ و ۶)

جزيره من (دسته ۵ و ۶)

كره جنوبي (دسته ۵)

سوييس (دسته ۵ و ۶)

تايوان (دسته ۵)

انگلستان (دسته ۵ و ۶)

ايالات متحده آمريكا (دسته ۵ و ۶)

دارندگان گواهينامه هاي صادر شده از كشور هاي ديگر بايد جهت كسب گواهينامه رانندگي آزمون آيين نامه و شهري را بگذرانند.

 

دكتر مرجان آتشي گلستان وكيل مهاجرت به كانادا در تهران

موسسه حقوقي اپلو


برچسب: #رانندگي-در-كانادا، #مهاجرت-به-كانادا، #شرايط-تبديل-گواهينامه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۴۹:۱۷ توسط:سلامت پديا موضوع: نظرات (0)

خواص دارويي سيستون

قرص سنگ كليه سيستون، يك داروي مخصوص است كه براي سنگ كليه مورد استفاده قرار مي گيرد. اين دارو به وسيله شركت بهداشت و درمان گياهان دارويي هيماليا ( Himalaya Herbal Healthcare) يا همان شركت دارويي هيماليا (Himalaya Drug Company) توليد شده است.

داروي سيستون در درمان عفونت مزمن دستگاه ادراري مورد استفاده قرار مي گيرد و همچنين از تشكيل مجدد سنگ در كليه ها جلوگيري مي كند.

خواص دارويي سيستون

تاثيرات درماني سيستون در زير ذكر شده است:

تاثير اصلي

سنگ شكني: سنگ كليه را از بين مي برد

ادرار آور

آنتي ليتياتيك – جلوگيري و مهار تشكيل سنگ در كليه ها

تاثيرات ثانويه

داروي ضد ميكروبي – ضد عفونت مجاري ادراري

تسكين دهنده

ضد التهاب

درمان مجاري ادراري با سيستون

سنگ كليه

كريستالوريا (كريستال در ادرار)

ديسوري

داروي كمكي براي درمان عفونت مجاري ادراري

هيپريريسمي (افزايش بيش از حد اسيد اوريك در خون)

سوزش ادرار

اورستريت غير اختصاصي (تورم يا تحريك مثانه)

مواد تشكيل دهنده قرص سيستون

مواد اصلي تشكيل دهنده قرص سيستون شامل گياه خارخسك، گل جادو و يك نوع علف هندي است.

مزاياي قرص سيستون براي مجاري ادراري

با توجه به خاصيت هاي ديورتيك، ليتونتريپيت، ضد التهابي، و ضد ميكروبي، داروي سيستون در حل كردن و حذف كردن سنگ كليه و جلوگيري از تشكيل مجدد آن مورد استفاده قرار مي گيرد و هم چنين در درمان اختلالات ادراري به كار گرفته مي شود.

قرص سيستون براي درمان سنگ كليه

داروي سيستون در كل براي از بين بردن سنگ كليه و جلوگيري از تشكيل مجدد آن مورد استفاده قرار مي گيرد.

مواد تشكيل دهنده سيستون تقريبا بر روي هر نوع سنگي تاثير گذار هستند و باعث حل شدن سنگ و دفع آن از طريق ادرار مي شود.

سيستون از تركيب چند ماده تشكيل شده است كه شامل آنتي ليتياتيك قوي و عوامل ليتونتريپيت است.

اين مواد باعث حل شدن سنگ مي شوند و خاصيت ديورتيك بودن داروي سيستون باعث مي شود كه اين كريستال ها از طريق ادرار دفع شوند.

سيستون بر روي انواع سنگ هايي كه در زير ذكر شده اند به خوب پاسخ مي دهد:

سنگ اگزالات كلسيم

سنگ اسيد اوريك

سنگ هاي كلسيم و فسفات

همچنين از شربت سيستون مي توان در درمان سنگ كليه كودكان استفاده كرد.

در زمينه موبوط به داروهاي كودكان، اين شربت يكي از بهترين داروهاي حاضر در بازار براي كودكان است.

 

دكتر كليه، مرجع تخصصي درمان بيماري هاي كليه و مجاري ادراري

زير نظر پرفسور حسين كرمي: فوق تخصص اورولوژي


برچسب: #خواص-سيستون، #قرص-سيستون، #مزاياي-سيستون،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۵۸:۵۴ توسط:سلامت پديا موضوع: نظرات (0)

آيا اكو قلب خطرناك است؟

اگر شما هم مشتاقيد تا درباره خواندن جواب اكوي قلب خود آگاهي داشته باشيد اين مطلب را بخوانيد. اينكه اكوي قلب (اكوكارديوگرافي) چگونه انجام مي شود بستگي زيادي به نوع آن دارد. اكوي قلب هم مانند نوار قلب يكي از روش هاي تشخيص بيماري هاي قلبي است. اكوكارديوگرافي قلب يا همان اكوي قلب يكي از رايج ترين ابزار تشخيصي است كه متخصص قلب براي ديدن قلب، دريچه هاي آن و ديگر عروق خوني از آن استفاده مي كنند.

دستگاه اكوكارديوگرافي اساسا يك ابزار سونوگرافي داپلر است. اين دستگاه امواج صوتي را منتشر مي كند كه از ساختار قلب عبور مي كند و تصويري از قلب و يا رگ هاي خوني تحت معاينه ايجاد مي كند.

آيا اكوي قلب خطرناك است؟

تصويري كه توسط يك اكوكارديوگرافي حاصل شده است دقيق تر از اشعه ايكس است. در اكوكارديوگرافي به جاي اشعه ي ايكس از امواج صوتي استفاده مي شود بنابراين خطري وجود ندارد.

يكي ديگر از مزاياي اصلي اكوكارديوگرافي قلب ديدن تصاوير در حال حركت از قلب است كه به متخصص قلب اجازه مي دهد كه چگونگي پمپاژ خون توسط قلب و نحوه ي عملكرد دريچه ها را ببيند.

چه كسي به اكوكارديوگرافي نياز دارد؟

اكوكارديوگرافي براي بيماراني كه موارد زير را دارند يا ممكن است داشته باشند، انجام مي شود:

انسداد شريان ها (در قلب، گردن، شكم و جاهاي ديگر)

فيبريلاسيون دهليزي

نقص مادرزادي قلب

بيماري عروق كرونر

كارديوميوپاتي

آسيب ناشي از حمله ي قلبي پيشين

مشكلات دريچه اي قلب

وجود صداي اضافي در قلب

پريكارديت (عفونت كيسه اطراف قلب)

پرفشاري رگ ريوي

تفسير اصلاحات اكو قلب و خواندن گزارش اكوكارديوگرافي

 بيماري ها :

LVEF :Left Ventricular Ejection Fraction : كسر جهشي بطن چپ ( درصد عادي : ۶۰% به بالا ) ( زير ۶۰% غير عادي)

 EF : كسر تخليه‌اي (معمولا همان LVEF مد نظر است.)

MVP : Mitral Valve Prolapse : افتادگي دريچه ميترال 👉

MR : Mitral Regurgitation : نارسايي دريچه ميترال (دو لتي)👉

TR : Tricuspide Regurgitation: نارسايي دريچه تريكوسپيد (سه لتي)👉

PR : Pulmonary Regurgitation : نارسايي دريچه پولمونر ( ريوي)👉

AR : Aortic Regurgitation : نارسايي دريچه آئورت👉

CAD : Coronary Artery Disease : بيماري شريان كرونر

CHF : Congestive Heart Failure :  نارسائي احتقاني قلب

PAP : pulmonary artery pressure :  فشار پولمونر (ريوي)

LVH : Left Ventricular Hypertrophy :  هيپرتروفي عضله قلبي

RWMA :اختلال حركت ديواره اي(ناشي از سكته قلبي قبلي يا ايسكمي قلبي است)

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – –

شدت ها :

Normal : طبيعي

Trivial : ناچيز

Mild : خفيف يا متوسط يا (+)

Severe : شديد يا (++)

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – –

اكوكارديوگرافي چگونه انجام مي شود؟

بسته به نوع اكوكارديوگرافي نحوه انجام آن نيز تغيير مي كند. در ادامه به معرفي انواع اكوكارديوگرافي مي پردازيم.

انواع اكو قلب

اكوكارديوگرافي از طريق قفسه ي سينه (TTE)

اكوكارديوگرافي از طريق قفسه ي سينه بسيار شايعتر از روش اكوكارديوگرافي از راه مري است. اين نوع اكوكارديوگرافي غير تهاجمي است.

روش انجام آن:

يك متخصص اكوكارديوگرافي آن را انجام مي دهد و متخصص قلب نتايج را تفسير مي كند.

الكترودها روي سينه قرار مي گيرند. از ژل خاصي در مناطقي كه مبدل (سر دستگاه سونوگرافي) روي قفسه ي سينه قرار مي گيرد، استفاده مي شود.

متخصص اكوكارديوگرافي مبدل را روي سينه ي شما مي گذارد. اين ابزار كوچك امواج صوتي را منتشر مي كند و همچنين امواج صوتي منعكس شده از ارگانهاي داخلي بدن را دريافت مي كند.

در برخي از بيماران، ممكن است بافت ها و ارگانهاي بدن مانع از ديدن واضح قلب شوند. متخصص اكوكارديوگرافي مي تواند براي وضوح ديد ماده ي حاجب رنگي به بيمار تزريق كند. اگر اين هم موثر نبود، ممكن است به اكوكارديوگرفي از راه مري نياز باشد.

اكوكارديوگرافي از راه مري (TEE)

اكوكارديوگرفي از راه مري خيلي كمتر از TTE به كار مي رود. و معمولا هنگامي كه تصوير خوبي از روش TTE به دست نيايد از آن استفاده مي شود (تصوير با وضوح پايين ممكن است به دليل زخم، بافت بيش از حد بدن يا ريه ي روي هم خوابيده (كلاپس) باشد).

آمادگي قبل از انجام اكو مري

روش انجام آن:

خوردن يا نوشيدن تا ۶ ساعت قبل از انجام آن مجاز نيست، به جز نوشيدن آب كه تا دو ساعت قبل از انجام آن مجاز است. اگر دستورالعمل پزشك شما متفاوت است، دستورالعمل هاي او را دنبال كنيد.

 الكترودها روي سينه قرار مي گيرند كه اين الكترودها به يك مانيتور الكتروكارديوگرافي وصل شده اند. همچنين كاف هاي (بازوبند) فشار خون و يك سنجشگر ميزان اكسيژن به بدن شما متصل مي شوند.

از بي حسي موضعي براي بي حس كردن گلو استفاده مي شود.

يك مسكن داخل رگي تزريق مي شود (ولي هوشيار خواهيد ماند).

در حالي كه به پهلوي چپتان دراز كشيديد، آندوسكوپ نازك و انعطاف پذيري به گلويتان وارد مي كنند. اگرچه اين ممكن است ناراحت كننده باشد، ولي آسيب نمي رساند و در تنفس اختلال ايجاد نمي كند.

هنگامي كه در محل قرار گرفته است، مبدل انتهاي آندوسكوپ طوري تنظيم مي شود كه تصاوير مختلفي از قلب به دست مي آيد. تمام پروسه يك ساعت تا يك ساعت و نيم طول مي كشد.

پس از اتمام TEE، متخصص قلب مي تواند نتايج را تفسير كند.

۳۰ تا ۶۰ دقيقه بعد از اتمام TEE مي توانيد بياشاميد يا چيزي بخوريد، با نوشيدن آب شروع كنيد.

به علت مصرف داروي مسكن، نمي توانيد بعد از انجام TEE رانندگي كنيد. اكثر بيماران ۲۴ ساعت بعد از TEE مي توانند به كار و فعاليت هاي روزانه خود بازگردند.

اكوداپلر

سونوگرافي داپلر (يا اكوگرافي داپلر) همانند اكوكارديوگرافي قلب، آزمايشي است كه در آن امواج صوتي با فركانس خيلي بالا از قلب و عروق خوني شما عبور مي كنند. برگشت امواج صوتي (اكوها) توسط دستگاه گرفته شده و يك تصويري از جريان خون قلب و عروق شما نمايش داده مي شود.

سونوگرافي داپلر به پزشك شما كمك مي كند تا به وضوح جريان خون درون عروق و قلب شما را ببيند. همچنين به او اجازه مي دهد تا هر گونه مسدودي و تنگ شدن عروق يا هرگونه اشكال در حفرات قبلي را تشخيص دهد.

اين آزمايش ممكن است براي بيماران تصلب شرايين (آترواسكلروز) و بيماري هاي شريان كرونري توصيه شود. اين آزمايش براي ارزيابي جريان خون عروق كرونري (عروقي كه خونرساني به قلب را بر عهده دارند)، شريان كاروتيد (شريان اصلي گردن)، شريان هاي بزرگ و اصلي در بازو و پاها يا خود قلب استفاده مي شود.

روش انجام آن:

سونوگرافي داپلر معمولا در كلينيك ها انجام مي شود. ژل مخصوصي روي قسمت هايي از بدن ماليده مي شود تا كيفيت صدا بهتر شود. بعد از آن مبدلي (وسيله ي دستي كه امواج صوتي را منتقل ميكند) روي پوست شما قرار مي دهند تا تصاوير عروق خوني ضبط شوند. اين آزمايش حدود ۳۰ دقيقه طول مي كشد و كاملا بدون درد است.

معمولا نيازي به محدوديت غذا و نوشيدني يا كارهاي خاص قبل از آزمايش نيست. داروهايي كه مصرف مي كنيد را به پزشكتان اطلاع دهيد. بهتر است با مركزي كه قرار است آزمايش را در آنجا انجام دهيد، راجع به آمادگي هاي قبل از آزمايش صحبت كنيد.

تست ورزش يا اكوي استرس

تست ورزش نوعي اكوكارديوگرافي مي باشد كه نشان مي دهد قلب شما تحت استرس ورزشي چقدر خوب كار مي كند. اين آزمايش براي اثبات يا رد وجود بيماري هاي شريان كرونري قلب است.

اكوكارديوگرام در حالت استراحت، فعاليت كم، متوسط و حداكثر فعاليت ورزشي به وسيله ي دوچرخه ي ايستا يا داروهايي مثل دوبوتامين كه ورزش را شبيه سازي مي كنند، انجام مي شود.  انجام كامل تست ورزش حدود ۶۰ تا ۷۵ دقيقه زمان مي برد.

روش انجام آن:

از ۴۸ ساعت قبل از آزمايش، استفاده از وياگرا، كياليس و لويترا را قطع كنيد.

تا شش ساعت قبل از انجام آزمايش، هر چيز كافئين داري را استفاده نكنيد.

تا دو ساعت قبل از انجام آزمايش، چيزي نخوريد و سيگار نكشيد.

داروهاي معمولتان را مصرف كنيد، مگر اينكه پزشك شما چيز ديگري گفته باشد. تمام داروهاي خود را با قوطي و جاي اصلي خودش با خود همراه داشته باشيد.

از كفش و لباس راحت استفاده كنيد.

شخصي كه اين آزمايش را انجام مي دهد در مرحله ي اول طريقه ي انجامش را به شما توضيح مي دهد، از شما سابقه ي پزشكي خلاصه اي مي گيرد و به سوالاتي كه ممكن است داشته باشيد پاسخ مي دهد. فشار خون، ضربان قلب و نوار قلب شما قبل از انجام اين تست، در حين آن و بعد از اتمام ارزيابي مي شوند.

از شما خواسته مي شود قبل از انجام آزمايش رضايت نامه را امضا كنيد. اين كار قبل از شروع آزمايش لازم است.

از شما خواسته مي شود لباس قسمت هاي فوقاني بدنتان را در بياوريد و يك لباس مخصوص كه جلوي آن باز است را بپوشيد و روي ميز معاينه دراز بكشيد.

چسب الكترودها به سينه ي شما زده مي شود تا نوار قلب شما رصد شود. ممكن است در صورت نياز سينه ي شما با الكل ضد عفوني شود يا موهاي آن ناحيه تراشيده شود.

در بعضي از تست هاي ورزش نياز است كه از نوعي مواد خاص استفاده شود كه به آن عامل كنتراست مي گويند. عامل كنتراست به بهبود كيفيت تصوير كمك مي كند.

پرستار يك وسيله درون عروقي را به عروق بازوي شما وارد مي كند.

شخصي كه آزمايش را انجام مي دهد مقداري ژل براي پروب هاي كوچك سونوگرافي استفاده مي كند و آن را روي سمت چپ سينه ي شما قرار مي دهد، بعد از چند عكس در حال استراحت از شما مي اندازد. براي بدست آوردن تصاويري با كيفيت بالا لازم است با پروب ها كمي فشار به سينه ي شما وارد كند.

فشار خون، ضربان قلب و نوار قلب در حالت استراحت شما ضبط خواهد شد.

در مرحله ي بعد به تست ورزش خواهيد رسيد. براي انجام آن، از شما خواسته مي شود درحالي كه دراز كشيده ايد با دوچرخه ي ايستا پدال بزنيد، يا با مصرف داروي دوبوتامين ورزش را شبيه سازي كنيد. در استفاده از دوچرخه، مقاومت آن در ابتدار بسيار كم است، اما هر دو دقيقه افزايش مي يابد. خيلي مهم است كه تا جايي كه مي توانيد به پدال زدن ادامه دهيد تا به هدف حداكثر حجم كار برسيد و نتايج آزمايش دقيق باشد. معمولا اين روند ده دقيقه طول مي كشد.

شما در هنگام آزمايش زير نظر هستيد. اگر مشكلي پيش بيايد، فرد متخصص انجام آزمايش را سريعا متوقف مي كند. خيلي مهم است كه در صورت تجربه ي علائم خاصي مانند درد سينه، سرگيجه، تنگي نفس غيرمعمول يا خستگي شديد سريعا آن را به فرد متخصص اطلاع دهيد.

عكس هاي اكو از قلب توسط فردي كه آزمايش را انجام مي دهد چندين بار در طي ورزش گرفته خواهند شد.

تا شش دقيقه بعد از تست ورزش، فشار خون، ضربان قلب و نوار قلب شما رصد خواهند شد.

بعد از تمام شدن آزمايش، اطلاعات توسط متخصص قلب ارزيابي مي شوند. گزارشي به پزشك شما ارسال خواهد شد.

 

 

دكتر آرزو خسروي

 متخصص قلب و عروق و فوق تخصص اكوكارديوگرافي


برچسب: #اكو-قلب، #اكوكارديوگرافي، #اكوداپلر،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۴۱:۱۵ توسط:سلامت پديا موضوع: نظرات (0)

طرح لبخند هاليوودي

يك لبخند زيبا مي تواند به فرد اعتماد به نفس بخشيده، احساس شادي را منتقل كرده و زيبايي را به نمايش بگذارد. طرح لبخند هاليوودي اصطلاحي است كه بسياري از افراد به دنبال آن هستند. با پيشرفت هاي مدرن دندانپزشكي و اصلاح طرح لبخند ، روش هاي بهبود زيبايي لبخند و دندان در زمينه هاي ايمني، تاثير گذاري و راحتي ارتقا يافته اند.

از گزينه هاي ساده و ايمن سفيد كردن (بليچينگ) دندان ها گرفته تا درمان هاي ترميمي دندان به وسيله روكش ها و ونير هاي با كيفيت، دندانپزشكان ما آماده اند تا با مهارت و تجهيزات خود نتايجي تغيير دهنده در زندگي افراد ايجاد كنند.

طرح لبخند هاليوودي چيست؟

اغلب تصور مي شود كه يك سري دندان هاي درخشنده و به سفيدي مرواريد، راز اصلي داشتن يك لبخند پيروزمندانه است.

در مطالعه صورت گرفته توسط متخصصان، هنگامي كه ۱۵۰ تصوير از زنان و مردان به افراد نشان داده شد، شركت كنندگان تصاويري را به عنوان جذاب ترين انتخاب كردند كه داراي برابر ترين فواصل دنداني و دندان هايي سفيد بودند.

هنگامي كه در دلايل اين انتخاب ها عميق شدند دريافتند كه دندان هاي انسان به مانند دم يك طاووس ديده مي شوند. در واقع اين پديده نشانه اي از سلامت و كيفيت ژنتيكي بوده كه براي كمك به جفت يابي طراحي شده است.

دكتر پتا لي، برنده جايزه فنون ارتودنسي و دنداني، مي گويد: اينكه همه ما تمايل به داشتن دندان هايي سفيد تر داريم يك راز نيست اما با وجود تعداد بسيار زيادي از پيشنهاد ها و محصولات مختلف در بازار كه همگي ارائه يك لبخند زيبا را قول مي دهند، انتخاب كردن يك روش درماني يا محصول دشوار مي باشد.

اصلاح طرح لبخند در دندانپزشكي

در هنگام تصميم گيري براي سفيد كردن دندان هاي خود، ضروري است كه به يك دندانپزشك معتبر و رسمي مراجعه كرد. انجمن دندانپزشكان عمومي انگلستان بيان كرده كه سفيد كردن دندان ها يك فن دندانپزشكي بوده و به همين دليل بايد توسط متخصصان رسمي و آموزش ديده انجام شود.

استفاده از درمان هاي خانگي تحت نظر يك دندانپزشك مشكلي ندارد. البته اين در صورتي است كه ژل سفيد كننده مناسب باشد. زيرا ژل هاي سفيد كننده زيادي در بازار ديده مي شود.

بايد مراقب ژل هاي سفيد كننده موجود در بازار بود زيرا اين ژل ها در بهترين حالت تأثير كوتاه مدتي دارند و در بدترين حالت مي توانند بسيار اسيدي بوده و به دندان ها آسيب رسانند.

دلايل تيره شدن دندان

دلايل مختلفي مي توانند موجب تيره شدن دندان فرد و تغيير رنگ آن بشوند. به طور خلاصه اين عوامل تيرگي را مي توان در ۸ مورد گرد آوري كرد :

تيرگي بر اثر مواد خوراكي مثل قهوه، چاي و برخي آبميوه ها

مصرف دخانيات به هر صورت مثل سيگار ، قليان، جويدن تنباكو و …

مسواك نزدن : كه باعث تشكيل پلاك هاي دنداني و تغيير رنگ ناحيه اي مي شود.

دارو ها : مخصوصا در سن رشد كودكان مي تواند باعث تغيير شكل دندان شود.

مواد دندانپزشكي : مواد پركننده سولفيد نقره مي تواند با پخش شدن روي سطح دندان موجب تيرگي دندان شود.

افزايش سن : معمولا با افزايش سن، ساييدگي عاج دندان بيشتر و بخشي از ميناي دندان كه زرد تر است نمايان مي شود.

عوامل ژنتيكي در رنگ دندان ها موثر هستند و به طور كلي مي توانند رنگ دندان هاي سالم در افراد مختلف متفاوت باشد.

برخي از بيماري ها يا اثرات جانبي آنها : به طور مثال تيرگي دندان در بيماران تحت پرتو درماني و شيمي درماني عارضه اي شايع محسوب مي گردد.

سفيد كردن دندان ها

همان طور كه بالا تر اشاره كرديم، استفاده از قهوه، چاي، تنباكو، شراب قرمز و افزايش سن مي توانند با لكه دار شدن دندان ها ارتباط داشته باشند. ما در كلينيك خود از محصولات و تكنيك هاي سفيد كننده اي استفاده مي كنيم كه ايمن بوده و جهت استفاده در ايران تاييد شده اند.

روش هاي سفيد كردن دندان

بليچينگ درون مطب: سفيد كردن دندان ها در مطب نتايج فوق العاده اي را به همراه دارد. اين فرايند در يك مطب دندانپزشكي انجام شده و مي تواند به سرعت و ظرف كمي بيش از يك ساعت انجام شود. با اينكه سفيد كردن دندان ها در مطب پر هزينه است اما زماني كه با بدست آوردن فوري نتايج ذخيره مي شود مي تواند براي افراد جذاب باشد.

ژل ها و قاب هاي سفيد كننده دندان: ژل ها و قاب هاي سفيد كننده دندان موثر بوده اما در اين روش نسبت به سفيد كردن دندان ها در مطب، بدست آوردن نتايج دلخواه مدت زمان بيشتري به طول مي انجامد. بسته به قدرت پروكسيد موجود در ژل، اين قاب هاي شفاف معمولا براي چندين ساعت يا در طول شب استفاده شوند. همچنين، امكان دارد پديدار شدن نتايج از ۳ روز تا چند هفته زمان ببرد.

نوار هاي سفيد كننده دندان: نوار هاي سفيد كننده دندان در تمامي داروخانه هاي سطح كشور در دسترس هستند. اين نوار هاي سفيد كننده به صورت بدون نسخه با قيمتي نسبتا بالا فروخته شده، استفاده از آن ها آسان بوده و  اغلب آن ها واقعا موثر هستند.

خمير دندان هاي سفيد كننده دندان: خمير دندان هاي سفيد كننده دندان حاوي پاك كننده هايي خفيف جهت از بين بردن لكه هاي سطحي هستند.

اصلاح طرح لبخند با كامپوزيت دندان

ونير هاي دنداني، پوسته هاي سراميكي يا كامپوزيت هايي از جنس رزين هستند كه جهت قرارگيري دقيق بر روي دندان و ارائه يك ظاهر جذاب و طبيعي به صورت سفارشي ساخته مي شوند.

اين ونير ها مي توانند دندان هايي را اصلاح كنند كه پوسيده، لكه دار، شكسته، بد فرم يا نامتقارن بوده و يا فضاي خالي غير طبيعي بين آن ها وجود دارد. اين ونير ها به صورت سفارشي طبق فواصل بين دندان ها ساخته شده و به وسيله يك سري از فرايند هايي كه در مطب انجام مي شوند به تاج اصلي دندان پيوند مي خورند.

مراحل اجراي كامپوزيت دندان

۱ دندان پزشك دندان را تميز كرده و محدوده مناسب براي قرار دهي ونير را انتخاب مي كند.

۲ قالبي جهت ساخت براي آزمايشگاه فرستاده شده و يك ونير موقت بر روي دندان فرد قرار خواهد گرفت.

۳ پس از اينكه ونير از آزمايشگاه به دندانپزشك رسيد، ونير موقت جدا شده و دندان تميز مي شود. ونير سپس با يك لايه محافظ آغشته، به وسيله آب شسته و توسط هوا خشك مي شود. چسب و سپس سيمان مخصوص بر روي ماده مورد نظر قرار گرفته و پس از آن ونير جهت تنظيم شدن بر روي دندان قرار مي گيرد.

۴ ونير توسط نور به مدت ۶۰ ثانيه بر روي تمامي سطح خود كيور (سخت) شده تا به ساختار اصلي دندان متصل شود.

۵ دندانپزشك هر گونه ماده اضافي را برداشته و حاشيه هاي ونير را اصلاح مي كند.

ونير نسبت به روكش يا براكت ارتودنسي مزاحمت كمتري براي فرد ايجاد مي كند. ونير كامپوزيت عمري بين ۳ تا ۱۰ سال دارد. با اينكه معمولا نسبت به لمينت دنداني عمر كمتري دارند ولي به علت تجديد پذير بودن و همچنين قابليت برداشتن از روي دندان، درمان غير تهاجمي محسوب مي شوند.

ايمپلنت دندان براي لبخند زيبا

گاهي اوقات در مراحل طرح لبخند، بر اساس وضعيت آسيب هاي دنداني بيمار، ممكن است پزشك تشخيص دهد كه بيمار به يك ايمپلنت دنداني (كاشت دندان جايگزين) نيازمند است.

ايمپلنت دندان تنها يك دندان را در بر مي گيرد. ايمپلنت هاي دنداني بسيار شبيه روكش ها هستند. در حالي كه روكش ها از ريشه اصلي دندان به عنوان پايه اي براي خود استفاده مي كنند، ايمپلنت ريشه اي مصنوعي ايجاد مي كند تا به عنوان پايه اي براي روكش باشد.

ايمپلنت ها از سه بخش تشكيل شده اند. ايمپلنت در واقع يك پايه از جنس تيتانيوم است كه به فك بيمار پيچ مي شود. بافت هاي اطراف استخوان فك در اطراف آن پايه رشد مي كنند و پايه اي محكم براي تاج  دندان مي سازند. همز مان با محكم شدن پايه در فك بيمار يك متصل كننده بر روي ايمپلنت قرار داده مي شود تا از خط لثه اي محافظت شود. در مرحله آخر، يك روكش دائمي به پايه  محكم شده متصل مي شود مي شود.

 

 

دكتر ميلاد افشار

دندانپزشك و متخصص ايمپلنت و جراحي دندان


برچسب: #طرح-لبخند-هاليوودي، #بلچينگ، #تيرگي-دندان،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۶:۵۵:۵۳ توسط:سلامت پديا موضوع: نظرات (0)

ويزاي كار كانادا

چگونه ويزاي كار كانادا بگيريم؟

يكي از روش هاي   مهاجرت به كانادا اخذ ويزاي كار كانادا مي باشد. طبق جديدترين قوانين كانادا امروزه برنامه هاي متنوعي براي دريافت ويزاي كار كانادا وجود دارد.

در روش مهاجرت به كانادا از طريق كار شما بايد وارد يك سيستم امتياردهي شويد و حداقل امتسياز مورد نياز براي اخذ ويزاي كار را به دست آوريد. در سيستم امتياز دهي كانادا معيار هاي مهمي مانند: سن، مدرك زبان، تحصيلات، سابقه كار و ... وجود دارد.

روش هاي مهاجرت به كانادا از طريق كار

در ادامه روش هايي را معرفي مي كنيم كه شما از طريق آنها مي توانيد ويزاي كار دريافت كنيد.

اخذ ويزاي كاراز طريق خوداشتغالي

در اين برنامه شما بايد سرمايه مورد نياز براي راه اندازي يك كسب و كار را داشته باشيد علاوه بر آن بايد افسر را متقاعد كنيد كه مي توانيد از پس هزينه هاي زندگي خود بربياييد.

اخذ ويزاي كار از طريق اكسپرس اينتري

در اين برنامه شما بايد وارد سيستم امتياز بندي شده وبا كسب حداقل امتياز تاييد صلاحيت شويد. سپس شما مي توئانيد از طريق سه روش زير اقدام كنيد.

برنامه كارگر ماهر فدرال

برنامه تجربه كانادايي

برنامه تجاري ماهر فدرال

 

موسسه حقوقي اپلو


برچسب: #ويزاي-كار-كانادا، #ويزاي-كار، #مهاجرت-به-كانادا،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۰۱:۲۴ توسط:سلامت پديا موضوع: نظرات (0)

انواع جراحي سنگ كليه

سنگ شكني

سنگ شكني رايج ترين، روش درمان سنگ كليه است. اين روش براي سنگ هاي كوچك يا متوسط بهترين نتيجه را دارد و هيچ برشي روي پوست ايجاد نمي گردد.

قبل از انجام اين روش به شما دارويي مي دهند تا درد يا ناراحتي شما را كاهش دهند.

پزشك به كليه امواج صوتي با انرژي بالا را، از خارج وارد ميكند. اين امواج از طريق پوست شما وارد ميشوند و سنگ را به قطعات كوچك تر مي شكند.

بعد از آن براي دفع قطعات سنگ از كليه بايد مقدار فراواني آب بنوشيد. ممكن است از شما بخواهند كه در صافي ادرار كنيد تا سنگ ها در آن بمانند و پزشك بتواند آن را آزمايش كند.

يورتروسكوپي

اين فرآيند سنگ هايي كه در كليه ها و مجاري ادراري هستند را درمان ميكند. پزشك شما بوسيله دوربين ظريف و انعطاف پذير، سنگ را پيدا كرده و آن را خارج مي كند. هيچ برشي روي پوست شما ايجاد نخواهد شد. شما طي اين فرايند بيهوش خواهيد بود. معمولا شما ميتوانيد همان روز به خانه بازگرديد.

جراحي سنگ كليه به روش PCNL

اگر سنگ كليه شما بزرگ باشد يا سنگ شكني نتواند آن را به مقدار كافي بشكند، جراحي سنگ كليه از طريق پوست انجام مي شود. اين جراحي از يك لوله كوچك استفاده ميكند تا به سنگ برسد و آن را به وسيله امواج صوتي با فركانس بالا بشكند.

شما هنگام جراحي سنگ كليه هوشيار نيستيد و جراحتان يك برش كوچك روي كمر يا پهلوي شما ايجاد ميكند و دوربين ظريفي را وارد اين سوراخ ميكند. جراحي ميتواند از يكي از دو راه زير انجام شود:

نفروليتوتومي: جراح سنگ را از طريق يك لوله خارج ميكند.

نفروليتوتريپسي: جراح شما از امواج صوتي يا ليزر استفاده ميكند تا سنگ را بشكند و بعد از آن سنگ را به وسيله يك مكنده خارج ميكند.

جراحي باز سنگ كليه

براي سنگ كليه، در مواقع ضروري از جراحي باز استفاده ميكنند. اما اگر سنگ كليه شما خيلي بزرگ باشد يا به وسيله ديگر درمان ها شكسته نشود، ممكن است نياز به جراحي باشد.

به شما چيزي مي دهند كه حين اين فرآيند هوشيار نباشيد. جراح برشي روي پهلو و در كليه شما ايجاد ميكند. پزشك از طريق اين برش سنگ را خارج ميكند. براي كمك به تخليه ادرار در حالب استنت قرار داده ميشود. بعد از انجام عمل، ممكن است براي بهبودي كامل،به مدت چند روز در بيمارستان بمانيد.

 

دكتر كليه

مرجع درمان بيماري هاي كليه و مجاري ادراري

 


برچسب: #سنگ-كليه، #درمان-سنگ-كليه، #جراحي-سنگ-كليه،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۲۹:۵۷ توسط:سلامت پديا موضوع: نظرات (0)